Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubinie rusza Branżowe Centrum Umiejętności

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Jędrzej Rams/PolskaPress
We wtorek 3 października w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie odbyło się spotkanie z minister Marzeną Machałek a dotyczyło ono powstania i uruchomienia na Poligonie Szkoleniowym MCKK nowej formy kształcenia – Branżowego Centrum Umiejętności.

Branżowe Centrum Umiejętności są nowym elementem kształcenia zawodowego w Polsce. Będą kształciły słuchaczy (zarówno uczniów szkół średnich, studentów oraz pracowników z branży) w bardzo wielu kierunkach np. hotelarstwie, logistyce, górnictwie, energetyce. W Lubinie kształcić się będą słuchacze na kierunku wydobycia i przetwórstwa rud i minerałów, stąd i nazwa – Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0.

Liderem projektu jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr zaś partnerami są Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa, KGHM Polska Miedź SA oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

Marek Makuch, Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Kapitałem Ludzkim w Centrali KGHM Polska Miedź S.A, tłumaczył jak ważne dla holdingu jest obecnie kształcenie kadr zarówno tych podziemnych jak i kadry zarządzającej.

- Jako świadomy pracodawca i lider na Dolnym Śląsku prowadzimy program o kompetencjach w branży górniczej. Chcemy współpracować nie tylko ze szkołami średnimi ale chcemy budować świadomość o tym, jak jesteśmy ważni w regionie. Dlatego rozpoczęliśmy współpracę z uczelniami wyższymi, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali na studia poza nasz region. Bo najczęściej tutaj już nie wracają. Z naszych badań wynika, że dzisiejsi 40-50 latkowie w ciągu swojego zawodowego życia przebrążawiali się 6-krotnie. Ale dzisiejszych 20-latków może to czekać kilkukrotnie więcej. Jest to olbrzymie wyzwanie zarówno dla pracodawcy jak i szkół. Stąd zależy nam na współpracy ze szkołami i dlatego jesteśmy partnerem BCU – mówi Marek Makuch.

W Polsce powstanie docelowo 120 takich miejsc. Na konferencji prasowej Marzena Machałek wskazywała na BCU w Lubinie, jako na miejsce które najprawdopodobniej jako pierwsze w Polsce rozpocznie już w grudniu br. kształcenie pierwszych słuchaczy. Będą mogli z niego korzystać nie tylko mieszkańcy regionu ale każde takie centrum będzie przyjmowała słuchaczy z całej Polski.

- BCU jest nową formą kształcenia. Chodziło o ścisłą współpracę kształcenia branżowego z pracodawcami. Od pisania podstaw programowych, kształcenie, egzaminowanie a na dokształcaniu kończywszy. Kształcenie branżowe i techniczne przechodzi obecnie renesans. Kilka lat temu 30% uczniów po szkołach technicznych a 40% branżowych, trafiało na bezrobocie. I to pomimo faktu, że w Polsce było wówczas najniższe bezrobocie w historii. MCKK i KGHM były jednymi z pierwszych podmiotów w Polsce, które już we wrześniu zeszłego roku złożyły dokumenty w konkursie na stworzenie BCU. Dziękuję im za to - mówiła Marzena Machałek.

Projekt lubińskiego BCU wyliczał koszt jego powstania na niecałe 11 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę budynku o powierzchni 1 tys. m2 w którym znajdą się m.in. nowoczesne pracownie dydaktyczne tj. warsztat napraw SMG, stanowisko obsługi taśmociągu z przesypem, pracownia symulatorów spawania.

- Znajdzie się tam też chociażby pracownia automatyki górniczej, ratownictwa górniczego a nawet ośrodek egzaminacyjny OKE. Dzięki temu słuchacze będą mogli kończyć kształcenie w BCU uzyskując tytuły zawodowe np. górnika i elektryka. Będziemy tez prowadzić szkolenie e-learningowe w zakresie całego ciągu technologicznego wydobycia miedzi. Przygotowujemy konferencje branżowe i seminaria, wyjazdy szkoleniowe dla nauczyciel zarówno w KGHM jak i u producentów maszyn górniczych - mówiła Lucyna Kubis, dyrektorka MCKK.

Pierwsi kursanci pojawią się w BCU na przełomie grudnia i stycznia. W projekcie przedłożonym Ministerstwu Edukacji i Nauki wskazano liczbę kilkuset osób kończących kursy w najbliższych miesiącach, ale jak mówi Lucyna Kubis, MCKK każdego roku szkoli kilkanaście tysięcy osób. - Dlatego wierzę, że to jest tylko kwestią czasu, że liczba kursantów będzie się zwiększać. Do ilu? Sky is the limit – kończy sentencjonalnie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto