Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice z I LO w Lubinie angażują się w projekt społeczny. Zachęcają do rozsądnego kupowania ubrań

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Cztery uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie prowadzą akcję społeczną na temat masowej produkcji ubrań i związanym z nią wyzyskiem ludzi. Szczegóły poniżej.

Eryka Pająk, Zuzanna Baran, Martyna Wilczura i Magdalena Gojny prowadzą akcję społeczną Chance4Clothes w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jak twierdzą udział w olimpiadzie jest tylko pretekstem do tego, aby głośno powiedzieć o szkodliwości masowej produkcji ubrań.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę odbiorców naszej akcji na to, jakie szkody powoduje szybka moda, czyli tzw. fast fashion. W dzisiejszych czasach kupujemy mnóstwo ubrań na jeden sezon, które wyrzucamy, gdy przychodzi nowa moda - opowiada nam Zuzanna Baran.

Towar, który się nie sprzedał, trafia na wysypisko lub jest cięty i spalany. Uczennice za przykład podają skandal, w którym tylko w samej Szwecji H&M spaliło 19 ton ubrań, które wyglądały jak nowe!

Uczennice nie są obojętne także wobec wyzysku ludzi w fabrykach ubrań.

To fabryka potu ze skandalicznymi warunkami pracy. Jak to możliwe w XXI wieku? Ludzie bez wykształcenia nie znają swoich praw, a jakakolwiek praca to szansa na przeżycie kolejnego miesiąca. Dlatego mieszkańcy jak i również dzieci bez podpisywania legalnych umów pracują za dzienną stawkę 3 dolarów, która ledwo starcza im na podstawowe zapotrzebowania.

Dziewczyny za pomocą mediów społecznościowych i wykładów polecają rozsądne zakupy, sprawdzanie składu i miejsca produkcji.

Gdy wiesz, że nie będziesz już czegoś nosić, sprzedaj lub oddaj, zamiast wyrzucać. Są do tego platformy takie jak Vinted! - zachęcają uczennice.

Polecają też zakupy w lumpeksach. W taki sposób możemy dać ubraniom drugie życie.

Nasze działania polegają na edukowaniu społeczeństwa w związku z powszechnym nieekologicznym podejściem do zakupów ubraniowych oraz promowanie uczęszczania do sklepów z używaną odzieżą. W związku z powyższym sami sprzedajemy elementy garderoby z drugiej ręki na platformie Vinted. Prowadzimy również media społecznościowe, w których udowadniamy, że chodzenia do lumpeksów nie trzeba się wstydzić!

Link do Vinted
Link do Instagrama
Link do Tiktoka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto