Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi w Lubinie pojawiły się jak grzyby po deszczu i hulają jak się patrzy

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Hulajnogi Quick pojawiły się w Lubinie dość niedawno. Jedni mieszkańcy chwalą sobie ich dostępność oraz mobilność jaką zapewniają, inni z kolei narzekają, że pojawiły się w różnych częściach miasta „jak grzyby po deszczu”, nie zawsze parkując tam, gdzie powinny. Sprawdź, ile jest hulajnóg w Lubinie, czy będzie ich więcej i jakie zasady obowiązują, kiedy z nich korzystamy.

Jak informuje zespół Quick Ride w Lubinie jest obecnie 58 hulajnóg, ale może być ich więcej. Wszystko zależy od tego, jaką popularnością będą się one cieszyć wśród mieszkańców.

- „Mamy na miejscu osobę odpowiedzialną za ładowanie i relokowanie hulajnóg. Na bieżąco dbamy również o to, aby hulajnogi były serwisowane. Jeśli zapotrzebowanie na hulajnogi będzie większe, nie wykluczamy zwiększenia ich ilości” - deklarują pracownicy Quick Ride.

Wprowadzenie hulajnóg do Lubina i innych miast było prywatną inicjatywą biznesową, dlatego za zapewnienie ich właściwego użytkowania nie odpowiadają magistraty, ale właściciele tej dwukołowej inwestycji.

Co z parkowaniem

Według stanowiska firmy Quick Ride: „Parkowanie odbywa się z uwzględnieniem regulaminu korzystania z hulajnóg”, jednocześnie „dokładane są wszelkie starania, aby klienci byli zadowoleni z użytkowania aplikacji”.

- „Staramy się również unikać sytuacji, w których hulajnogi pozostawiane są w sposób utrudniający poruszanie się innym osobom, dlatego w aplikacji wyznaczone są tzw. "spoty", czyli miejsca parkingowe w których pozostawienie hulajnogi uprawnia naszych klientów do otrzymania każdorazowo bonusu w wysokości 1 zł.” - zapewnia Quick Ride.

Dodajmy, że w aplikacji wyznaczone są strefy parkowania podzielone na:

- niebieska - dozwolona jest w niej jazda oraz parkowanie, a pozostawienie w spocie uprawnia do otrzymania bonusu 1 zł;
- czerwona - można poruszać się hulajnogą, jednak nie można zakończyć w niej przejazdu;
- żółta - to strefa w której obowiązuje ograniczenie prędkości;
- szara - w przypadku wjazdu w szarą strefę, przejazd zostaje zakończony, a użytkownik ma 10 minut na powrót do strefy niebieskiej, jeśli tego nie zrobi zostanie obciążony karą w wysokości 50 zł o czym zostaje poinformowany w aplikacji.

Podział stref ma na celu zachowanie porządku w każdym mieście, w którym firma prowadzi działalność. Strefa czerwona pozwala w założeniu wyłączyć te obszary, w których hulajnóg nie powinno się zostawiać. Ale jak to w życiu, bywa z tym różnie.

Strefy oznaczone są kolorami na mapie aplikacji i widoczne są po zalogowaniu razem z opisem, co dana strefa oznacza.

Jak podkreśla obsługa Quick Ride:

- „Kładziemy duży nacisk na to, aby niewłaściwie pozostawione hulajnogi jak najszybciej zostały przeniesione do spotów, dlatego robimy ich regularną relokację, a jeśli to konieczne dodajemy czerwoną strefę. Upominamy także klienta, aby pamiętał o prawidłowym ustawieniu hulajnogi na chodniku".

Garść przepisów – bezpieczeństwo to podstawa

- Kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo należy korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych (gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów), z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Uprawnienia do kierowania

- Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
- Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

W przystępnej formie zasady korzystania z hulajnóg przedstawia animacja, jaką udostępniła Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie:

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto