Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w regionie. KGHM największym pracodawcą. Kto następny?

Marcin Kaźmierczak
Praca w regionie. KGHM największym pracodawcą. Kto następny?
Praca w regionie. KGHM największym pracodawcą. Kto następny? Piotr Krzyżanowski
Praca w regionie. KGHM największym pracodawcą. Kto następny? W dziesięciu największych przedsiębiorstwach, mających siedzibę na Dolnym Śląsku, pracuje blisko 82 tysiące osób - często w zakładach i filiach rozsianych po całej Polsce.

Praca w regionie. KGHM największym pracodawcą. Kto następny?

W sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. Byliśmy pod tym względem szóstym województwem w kraju. W samym Wrocławiu i powiecie bez pracy było 2,5 proc. osób w wieku produkcyjnym.

- Specyfika Dolnego Śląska polega na tym, że inwestorzy w większej mierze stawiają u nas fabryki niż centra usługowe. Może to być karta przetargowa w długofalowym rozwoju. Centrum usługowe można zwinąć znacznie szybciej niż fabrykę. Pozwala to łatwiej planować długofalowy rozwój - twierdzi dr hab. Dominika Bąk-Grabowska z katedry ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa Uniwersytetu Ekonomicznego.

Największym pracodawcą w regionie jest Grupa Kapitałowa KGHM. Miedziowy potentat z Lubina zatrudnia 33 370 osób, z czego 23 308 to pracownicy fizyczni.

Ponad 18 tys. pracuje w samej spółce KGHM S.A. Pozostali zatrudnieni są w spółkach - córkach. Najwięcej w tych, w których spółka-matka ma sto procent udziałów: 2600 osób zatrudnia KGHM ZANAM, gdzie produkowane są maszyny używane przez górników, a 1881 osób w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa. Około 1800 osób pracuje z kolei w spółce KGHM International.

W ubiegłym roku średnia płaca bez dodatkowej nagrody rocznej za wypracowanie zysku wyniosła w KGHM 8 456 zł brutto, czyli niespełna 6 tys. zł na rękę.

Na drugim miejscu w naszym zestawieniu w regionie jest wrocławski Impel. Firma z ul. Ślężnej kojarzona przede wszystkim z branżą ochroniarską zatrudnia 14 690 osób.

Firma AmRest, właściciel restauracji KFC, Pizza Hut, Burger King, która ma siedzibę przy pl. Grunwaldzkim w 412 restauracjach w całej Polsce zatrudnia 12 474 osoby. W lutym przyszłego roku spółka będzie przeniesiona jednak do Madrytu. Teraz to tam AmRest będzie płacić podatki, a w ubiegłym roku spółka zapłaciła ok. 33 mln zł podatku dochodowego. Ponad 2,3 mln zł trafiło do kasy Wrocławia.

Kolejna firma w rankingu ma siedzibę na północy województwa, w 23-tysięcznych Polkowicach. To CCC - firma zatrudniająca 12 tys. osób, a zajmująca się produkcją i dystrybucją obuwia w Polsce, Czechach, Węgrzech, Niemczech, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Rosji, Łotwie, Litwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, a także na Ukrainie i Słowacji.

W ciągu roku firma sprzedaje blisko 40 mln par butów w 900 sklepach w 16 krajach, które zajmują łącznie 500 tys. metrów kwadratowych.

Pomiędzy czwórką największych przedsiębiorstw a pozostałymi firmami są spore różnice w zatrudnieniu.

Kolejne przedsiębiorstwo w rankingu to Eko Holding z Nowej Wsi Wrocławskiej. Choć formalnie od stycznia tego roku spółka należy w stu procentach do grupy Euro-Cash. Zatrudnia 3 tysiące osób. To zarówno pracownicy administracyjni, magazynowi, zajmujący się transportem i sprzedażą w sklepach. W samym Wrocławiu jest 11 placówek firmy.

Branżę obuwniczą reprezentuje niemiecki Deichmann. Polski oddział firmy mieści się przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. W 2016 r. sieć sklepów w swoich 3 857 placówkach sprzedała 173 mln butów.

Znowu przenosimy się na północ regionu do Polkowic. Mieści się tam Volkswagen Motor Polska. Należy do niej m.in. spółka Sitech, która w zakładach w Polkowicach, Głogowie i wielkopolskiej Wrześni produkuje metalowe stelaże siedzisk samochodowych do wybranych modeli samochodów takich marek, jak: Volkswagen, Audi, Skoda, Seat oraz Porsche.

Spółka ma swój oddział także we Wrocławiu, gdzie mieści się dział badań i rozwoju.

W polkowickim oddziale Volkswagen Motor Polska zatrudnionych jest z kolei 1250 osób. Od maja 1998 r. w polkowickim zakładzie produkowane są silniki Diesla o pojemności 1900 i 2000 cm sześciennych, a od 2008 r. również silniki wysokoprężne o pojemności 1600 i 2000 cm sześciennych.

Silniki z Polkowic trafiają do montowni pojazdów marki m.in. w Poznaniu, ale także Niemczech, Czechach i Hiszpanii. Powstają na potrzeby marek: Audi, Seat, Skoda i Volkswagen.

Jednym z większych przedsiębiorstw w regionie jest także PCC Rokita z Brzegu Dolnego. W jego skład wchodzi kilkanaście spółek, w których pracuje blisko 1400 osób. Zakład działa już od 65 lat. Wytwarzane jest w nim blisko 250 produktów wykorzystywanych przez firmy specjalizujące się w produkcji tworzyw sztucznych, kosmetyków, chemii gospodarczej i przemysłowej, a także przez przemysł budowlany oraz tekstylny.

W pierwszej dziesiątce znalazła się także firma Tarczyński, produkująca wędliny w trzech zakładach: w Ujeźdźcu Małym pod Wrocławiem, Sławie w Lubuskiem oraz Bielsku-Białej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto