Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łemkowie zapraszają do Przemkowa na kolejną już 16. edycję Spotkań Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską 2023

Grażyna Szyszka
W Przemkowie już 16. raz Łemkowie organizują spotkania
W Przemkowie już 16. raz Łemkowie organizują spotkania Grażyna Szyszka
W najbliższy weekend (21 i 22 października) już po raz 16. Przemków wypełni łemkowska muzyka, śpiew i taniec. A wszystko za sprawą znanego już i cenionego w całym regionie wydarzenia o nazwie Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. W tym roku oprócz Przemkowa koncert odbędzie się w Radwanicach.

Spis treści

Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską w Przemkowie jest wyjątkowym świętem nie tylko dla tych, którzy należą do mniejszości narodowej, ale też ludzi kochających różnorodność kulturalną i folklor kraju. Już po raz 16. na imprezę zaprasza przemkowskie Koło Stowarzyszenia Łemków.

W tym roku koncert także w Radwanicach

Podczas spotkania wystąpi kilka zespołów w tym trzy działające pod skrzydłami przemkowskiego stowarzyszenia: – dziecięcy Łastiwczata, Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka i starsza grupa śpiewacza zespołu Łastiwoczka.
W tym roku łemkowskie spotkania nie ograniczą się tylko do Przemkowa. W sobotę, 21 października gospodarze zapraszają do Przemkowskiego Ośrodka Kultury, a dzień później do Domu Kultury w Radwanicach. Oba koncerty rozpoczną się o godz. 16.. Wstęp wolny.
W Przemkowie wystąpią:

  • Dziecięcy zespół "Łastiwczata"
  • ŁZPiT Łastiwoczka
  • Starsza grupa śpiewacza zespołu Łastiwoczka
  • Nelem-Folk - Gmina Rudna
  • Barwinok - Słowacja

Koncert w Radwanickim Dom Kultury:

  • ŁZPiT Łastiwoczka
  • Barwinok - SŁowacja
  • Fajna-Ferajna - Szprotawa
  • Sekcja Rapu - Przemków

Przemkowskie spotkania Łemków - tak było rok temu

Stowarzyszenie Łemków szczyci się zespołami z Przemkowa

Pomysł na organizację drugiego dnia Spotkań Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską poza Przemkowem zrodził się rok temu. Artyści wystąpili wówczas w Szprotawie. Jest plan, by w kolejnych latach zawitali również do innych miejscowości.

- Chcemy w ten sposób wychodzić z kulturą łemkowską do innych miast i gmin, by pokazać nasz dorobek i osiągnięcia zespołów Łastiwoczka i Łasiwczata. Tym się przecież szczycimy - mówi Eugeniusz Habura, prezes przemkowskie Koło Stowarzyszenia Łemków. - Cieszy nas to, że na koncertach sale są pełne ludzi, a do naszych zespołów wciąż zapisują się nowe dzieci i młodzież.

Trzeba zaznaczyć, że osiągnięcia przemkowskich zespołów są spore. Choćby w tym roku na wniosek Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Zespół Łastiwoczka został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. To najstarsze, przyznawane od 48 lat wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu szczególnych zasług dla kultury ludowej.

Dowożą dzieci na próby nawet po 50 km

Obecnie w trzech przemkowskich zespołach śpiewa i tańczy ponad 70 osób. Oprócz przemkowian, są to także mieszkańcy Żagania, Zielonej Góry, Lubina, Polkowic, Szprotawy, Głogowa, Radwanic czy Chojnowa. Jest to wielki wysiłek rodziców dowożących dzieci na próby, bo w jedną stronę mają nawet 50 km. A wszystko po to, by ich pociechy mogły się integrować w łemkowskim środowisku.

- W zespołach są nie tylko Łemkowie, ale też dzieci z rodzin polskich i mieszanych – wyjaśnia Eugeniusz Habura. - Młodzi poznają się w zespole, zakochują i biorą śluby. Możemy więc mówić nawet o spotkaniu nie trzech, a czterech pokoleń. Z naszej grupy wywodzą się inne zespoły i artyści. Wspomnę choćby znanego już Igora Herbuta, czy zespół Nadija.

Eugeniusz Habura: Dożyliśmy czasów, w których swobodnie można mówić po łemkowsku

Wpisane na dobre w kalendarz łemkowskich imprez przemkowskie spotkanie pokoleń przyciąga na koncerty tłumy ludzi, zarówno młodych, jak i tych starszych, którzy w 1947 roku zostali wywiezieni z rodzinnych wiosek w Bieszczadach i Beskidzie Sądeckim ramach akcji Wisła.

Eugeniusz Habura wspomina, że muzyczna biesiada, która dziś jest sporym wydarzeniem nie tylko w regionie, z początku była spotkaniem integracyjnym grupy przyjaciół i rodziny.

- Nasz główny cel to promocja kultury łemkowskiej w środowisku polskim oraz zachowanie tożsamości narodowej, językowej i kulturowej Łemków poprzez śpiew, taniec i tradycyjny stój – wyjaśnia pomysłodawca przemkowskich koncertów Eugeniusz Habura przypominając, że akcja „Wisła” i tak zrobiła swoje i rozrzuciła Łemków po Polsce. Na szczęście młode pokolenie chce znać swoje pochodzenie. - Dożyliśmy czasów, że ludzie są dumni z tego, że są Łemkami, bo kiedyś było to skrywane. Teraz mogą swobodnie opowiadać o swoim pochodzeniu, o przodkach, mogą mówić w swoim języku. I właśnie to staramy się kultywować - zaznacza.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto