Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM. Pierwsze reaktory nuklearne SMR coraz bliżej

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Jak poinformował Departament Komunikacji KGHM trwają szczegółowe analizy w ramach zamówionego Studium wykonalności, które pozwoli określić dokładną lokalizację pierwszego reaktora na terenie LGOM.

Z Rumunii wróciła niedawno delegacja władz KGHM, gdzie rozmawiano z przedstawicielami Ministerstwa Energii i szefostwem Elektrowni Cernavoda. Zapoznano się też z ciągiem technologicznym tamtejszej elektrowni. Rumunia w 2020 roku podpisała z USA umowę o stworzeniu konsorcjum do budowy nowych reaktorów Elektrowni Cernavoda do 2030 roku.

Z kolei ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM.

Delegacja KGHM w Rumunii
źródło Departament Komunikacji KGHM

Jednym z kluczowych projektów KGHM jest wdrożenie małych modularnych reaktorów jądrowych (SMR – Small Modular Reactor). Spółka podpisała w tej sprawie umowę z amerykańskim dostawcą technologii, firmą NuScale Power. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. Czysta energia ma zasilić oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to ma oznaczć bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Ten przełomowy projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera moduł NuScale Power Module™ zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

Podkreśla się, że budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią.

KGHM. Pierwsze reaktory nuklearne SMR coraz bliżej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto