Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści z Teatru Klinika Lalek zamienili nieczynną stację kolejową w Wolimierzu w magiczne miejsce. "Tu smoki latają nisko"

Alina Gierak
Alina Gierak
W budynku dawnej stacji kolejowej działa teatr, galeria oraz agroturystyka
W budynku dawnej stacji kolejowej działa teatr, galeria oraz agroturystyka Fotopolska.eu
Pociąg dojeżdżał do Wolimierza (stacja Pobiedna w gminie Leśna) 30 lat temu. Gdy linia została zlikwidowana, opuszczony budynek stacji kolejowej przejęli artyści. Stworzyli tu cudowny świat, pełen kolorów, niezwykłych wydarzeń i muzyki. Tu jest magicznie! Tylko tutaj przy wjeździe do wsi przeczytacie „Zwolnij! Smoki latają nisko”.
od 16 lat

Spis treści

Stacja Wolimierz - kolonia artystów

Stację odkryli artyści z wrocławskiego Teatru Klinika Lalek, który powstał w 1988 roku na Wydziale Lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Trzy lata później, twórcy znani z ogromnych lalek, machin jeżdżących i instalacji grających, przenieśli się do Wolimierza.

Jesteśmy aktorami, twórcami lalek, rekwizytów, muzykami i obsługą techniczną. Te wielkie lale na zdjęciach są zrobione ze styropianu, pokryte warstwami
Jesteśmy aktorami, twórcami lalek, rekwizytów, muzykami i obsługą techniczną. Te wielkie lale na zdjęciach są zrobione ze styropianu, pokryte warstwami papieru z klejem - piszą o sobie artyści z Kliniki LalekFB Klinika Lalek

Od tej pory stali się teatrem wiejskim i wędrownym. Mieszkali i tworzyli razem. Powołali do życia _"Międzyplanetarne Królestwo Sztuki" _czyli kolonię artystyczną. Jest tu galeria sztuki ludowej i ekologicznej, pokoje noclegowe i pole namiotowe, pracownia teatralna sala widowiskowo-koncertowa. Dookoła lasy, łąki i góry.

Zobacz też:

Do Stacji Wolimierz przyjeżdżają ludzie spragnieni nietuzinkowych wrażeń, kontaktu ze sztuką wszelaką, uczestnictwa w tworzeniu dzieł z papieru, gliny i sznurka. Grający na bębnach, gotujący wegetariańsko, ćwiczący jogę. Ludzie barwni i niepospolici. Tak dzieje się od 30 lat. Kulminacją wydarzeń jest festiwal, który w Stacji Wolimierz organizują co roku w lipcu. Przez trzy dni spotykają się na nim artyści, rzemieślnicy, rolnicy ekologiczni, osoby z bardzo różnych środowisk i krajów.

Na łące trwa Jarmark Wiejski Izerski – kiermasz rękodzieła i zdrowej żywności. Jest Wioska Jogi i Tańca oraz Plaża Taneczna.

Nazwa festiwalu i jednocześnie myśl przewodnia jest co roku inna, ale idea pozostaje zawsze ta sama – spotykamy się w celu wymiany doświadczeń, energii i zabawy w duchu Miłości do Matki Natury - piszą o sobie.

Warto tu przyjechać nie tylko na Festiwal, ale po to, by pozwiedzać okolicę i zainspirować się artystycznym duchem.

Czytaj także

Co zwiedzać w okolicy Stacji Wolimierz

  • Stóg Izerski w Świeradowie-Zdroju, na który można wjechać koleją gondolową
  • Sky Walk - wieża widokowa w Świeradowie-Zdroju
  • Trzy kilometry od Stacji znajduje się przejście graniczne: Czerniawa – Nove Mesto pod Smrkem. Po czeskiej stronie są przepiękne trasy piesze i rowerowe, a tuż za granicą kąpielisko.
  • Zamek Czocha
  • Podziemną trasę turystyczną Kopalnia św. Jana w Krobicy
  • Domy przysłupowe na pograniczu polsko-czeskim
  • Izerski Park Ciemnego Nieba na Hali Izerskiej

Gdzie nocować w Wolimierzu?

Do Stacji Wolimierz można przyjechać na kilka dni. Nie ma problemów z nocowaniem, bo nawet jeśli nie ma miejsc w Stacji, to znajdą się w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Jest ich w Wolimierzu sporo i oferują w sumie około 200 miejsc. Najczęściej są to wyremontowane dawne gospodarstwa z pięknymi ogrodami i widokiem na

Góry Izerskie.

Można także rozstawić namiot na polu namiotowym. Wszędzie stąd jest blisko, a tłumów nie ma.

Artyści zmienili Wolimierz

Przy wjeździe do wsi stoi tabliczka „Zwolnij! Smoki latają nisko”. Drogowskazy są tu kolorowe, a na dawnych semaforach wiszą barwne chorągiewki.

Napis nie pozostawia wątpliwości. W Wolimierzu rządzą artyści
Napis nie pozostawia wątpliwości. W Wolimierzu rządzą artyści FB Stacja Wolimierz

Artyści zmienili nie tylko starą stację kolejową, w tętniącą życiem kolonię, ale także całą wieś. Wolimierz przyjął ich 30 lat temu nieco nieufnie. Ale ludzie szybko się zaprzyjaźnili. Na festiwalu występują lokalne zespoły ludowe. Panie z koła gospodyń wiejskich przygotowują ciasta i inne smakołyki. W galerii można kupić rękodzieło od miejscowych, ludowych twórców.

Za Kliniką Lalek do Wolimierza przyjechali inni artyści. W Atelier Wolimierz, Fundacji, znajdującej się po sąsiedzku ze Stacją Wolimierz, często organizują ciekawe wydarzenia kulturalne. Tu także bardzo smacznie dają jeść.

Krótka historia Wolimierza

Wolimierz założyli w połowie XVII wieku uchodźcy ze Śląska i Czech o wyznaniu protestanckim, których przywiódł tu Grzegorz Meurer. Kolonia szybko się rozrastała, jeszcze w XVII wieku do Wolimierza dołączono osadę Nowy Wolimierz (obecnie Wola Sokołowska), a w 1935 roku także Nową i Starą Skibę. Głównym zajęciem mieszkańców było tkactwo, bielenie przędzy czy wyrób nici. Wieś przetrwała wojny, przemarsze wojsk, powodzie.

Kolej ruszyła tu na przełomie wieków XIX i XX. Pasażerowie mogli z Mirska dostać się czeskich do Jindřichovic pod Smrkem. Linią tą podróżowali kuracjusze do pobliskiego uzdrowiska Czerniawa-Zdrój (obecnie część Świeradowa-Zdrój). Po II wojnie światowej kolej została zlikwidowana. W latach 90. minionego wieku do stacji przybyli artyści. I znowu zrobił się ruch.

Sprawdź, jak dojechać do Stacji Wolimierz

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto