Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 kwietnia - Dzień Radia dniem polskiej historii

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
źródło Muzeum Historyczne w Lubinie
"Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów” – to słowa, które zapoczątkowały historię radia w Polsce. 1 lutego 1925 r. po raz pierwszy w eterze usłyszeć można było cywilną radiostację w języku polskim, natomiast regularne audycje cieszyły ucho słuchaczy od kwietnia 1926 r.

11 kwietnia przypada Polski Dzień Radia, ustanowiony w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu każdego z nas. Jak wskazują najnowsze badania słuchalności ponad 19 mln Polaków słucha codziennie radia FM „z powietrza”, a przez internet jedynie 2 mln.
Niekwestionowanym liderem wśród stacji ogólnopolskich pozostaje Radio RMF FM – 31.3%, drugie miejsce zajmuje Radio ZET – 13.7%, zaś foniczne podium zamyka Jedynka – Program 1 Polskiego Radia – 4.8%.

Wyniki słuchalności stacji ogólnopolskich
Radio Track

Historia polskich odbiorników radiowych jest bardzo bogata. Prawdziwym unikatem (powstało ich zaledwie 105) jest przenośny odbiornik radiowy OP3, wyprodukowany przez warsztaty radiowe pod Londynem dla misji cichociemnych.

Przenośny radioodbiornik cichociemnych z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Andrzej Banas

Pierwszym rodzimym „przenośnym” radiem była lampowa Szarotka, produkowana w latach pięćdziesiątych XX w. jako odbiornik... „turystyczny”. Natomiast pierwszy polski walkman PS 101 Kajtek zadebiutował pod koniec lat 80. w odpowiedzi na japońską ofertę Sony.

Polskie urządzenia radiowe i telewizyjne czasów PRL były towarem deficytowym, na który wielu narzekało, ale o którym - w co być może dziś trudno uwierzyć - jeszcze więcej marzyło.
Niejeden Czytelnik zapewne pamięta markę Unitra, która najbardziej kojarzy się z polskim sprzętem grającym. Unitra nie była jednak producentem, ale zakładem państwowym, który zrzeszał liczne przedsiębiorstwa przemysłu elektronicznego. Pod logo Unitry produkowały takie fabryki, jak Diora, Eltra, Fonica, Zakłady Radiowe im. Kasprzaka (popularny „Kasprzak”), Unitra-Lubartów, Tonsil czy Unimor.

Z interesującą ekspozycją tematycznie związaną z radiofonią, spotkamy się w Muzeum Historycznym w Lubinie. Muzeum powstało na poddaszu ratusza, w samym sercu miasta. Wystawa pt. „Historia miasta na tle życia codziennego” to, jak informuje Muzeum, „swoisty wehikuł czasu”.
W przestrzeni stylizowanej na mieszkanie zwykłej górniczej rodziny, zapoznamy się z warunkami, w jakich żyli mieszkańcy Lubina w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku.

Odnajdziemy tu również stylowe odbiorniki radiowe, dzięki którym posłuchamy audycji z minionej epoki. Co istotne, do odtwarzania dźwięku wykorzystano oryginalne głośniki z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych, a które mimo upływu kilku dekad brzmią równie dobrze, jak w czasach swojej świetności.
Zwiedzanie w ratuszu jest możliwe od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00–17.00, zaś od piątku do niedzieli w godz. 10.00–17.00

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto