Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy budynek walcowni w Sławkowie będzie uratowany. Ma tu powstać multimedialne centrum edukacyjne

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Po odbudowie i remoncie w budynku walcowni będzie się mieścić multimedialne centrum edukacyjne, traktujące o przemysłowej historii Sławkowa

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Po odbudowie i remoncie w budynku walcowni będzie się mieścić multimedialne centrum edukacyjne, traktujące o przemysłowej historii Sławkowa Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Zabytkowy budynek byłej walcowni w Sławkowie czeka na drugie życie. Miasto planuje pozyskać fundusze europejskie na tę inwestycję, a aktualnie złożyło u śląskiego konserwatora zabytków wniosek o dotację na opracowanie dokumentacji technicznej związanej z odnowieniem tego obiektu.

To kolejny etap działań, które mają na celu przywrócenie dawnego blasku budynkowi i stworzenie w nim multimedialnego centrum edukacyjnego, traktującego o przemysłowej historii Sławkowa.

- Nabycie budynku na własność było podstawowym warunkiem do kolejnych kroków w tej sprawie. Już przy zakupie opinie techniczne wskazywały, że budynek trzeba będzie w zasadzie odbudować, a nie remontować. Aktualnie jesteśmy na etapie poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

– Ogromna szansa pojawia się w związku z uruchamianymi właśnie funduszami unijnymi. Wiemy, jak skutecznie o nie zabiegać i realizować tego typu inwestycje, o czym świadczy chociażby rewitalizacja budynku na Michałowie, kapitalny remont budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, odbudowa zabytkowego budynku przy Małym Rynku 9 czy stworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej. W przypadku budynku walcowni wstępne szacunki mówią o 15 milionach złotych, potrzebnych na to, by przywrócić obiekt do dawnej świetności i wykorzystać z pożytkiem dla naszych mieszkańców – dodaje.

W ubiegłym roku miasto opracowało i zrealizowało sławkowski odcinek Szlaku Kruszcowego, który jest kontynuacją trasy biegnącej przez Dąbrowę Górniczą. Stworzenie i popularność szlaku, prowadzącego po dziejach sławkowskiego przemysłu z pewnością zostanie wykorzystane przy aplikowaniu o fundusze na rewitalizację budynku walcowni.

Zabytkowy budynek dawnej walcowni blach żelaznych i cynkowych stanie się turystyczną atrakcją i częścią wspomnianego szlaku, opowiadającego o historii górnictwa i hutnictwa na tym obszarze. Choć czasy, gdy przemysł był jednym z filarów Sławkowa ma już dawno za sobą, budynek maszynowni, działającej do drugiej połowy XIX wieku walcowni blachy stoi tu do dziś. Przez lata przechodził z rąk do rąk i niszczał. Teraz jest własnością miasta.\

- Chcemy stworzyć tu nowoczesne centrum edukacji, łączące tradycje formy prezentacji z multimedialnymi technikami, w którym turyści będą mogli w ciekawy sposób poznawać historię górnictwa i hutnictwa - zapowiada Rafał Adamczyk.

Warto dodać, że dzięki odkupieniu budynku walcowni od prywatnego właściciela już niebawem zmodernizowana będzie mogła zostać droga, biegnąca wzdłuż budynku – od położonej przez miasto już wcześniej nawierzchni asfaltowej na ul. Walcowni aż po boisko treningowe UKS.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto