Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL

MSZ
Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL
Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL materiały prasowe
Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL. Nim na ulice miasta 4 grudnia w uroczystym pochodzie wyjdą odziani w odświętne mundury, zwieńczone kolorowymi pióropuszami górnicy, nim oddadzą oni hołd swej patronce św. Barbarze, mieszkańców Lubina czeka jeszcze jedna, nie mniej ważna impreza imieninowa.

Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL

Spotkania lutników i byłych pracowników Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych „Defil” nie są może organizowane z takim rozmachem jak górnicze karczmy, lecz swoją tradycją sięgają daleko w przeszłość.

Historia Lubina wiąże się bowiem nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” realizuje projekt, który przypomina mieszkańcom Lubina o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej, aż do 2005 roku. Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFILu znajdowała się fabryka fortepianów F. Langer & Co.

Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL

Do niedawna osoby blisko związane z lubińską fabryką instrumentów lutniczych spotykały się regularnie co roku. Niestety, spotkań zaprzestano. Jednak z inicjatywy pana Krzysztofa Węgrzyna, jednego z byłych pracowników Defilu tradycja powróciła do Lubina.

Inicjatywę wspomogło Wzgórze Zamkowe, który nieustannie stara się przywracać pamięci lubinian zapomnianą historię miasta. Dzięki staraniom ośrodka po latach Defilowcy spotkali się ponownie. Pierwsze z cyklu spotkanie zorganizowane w Galerii Zamkowej przyniosło wiele radości i wzruszeń, które przywróciły zapomnianą tradycję do życia. Tegoroczne uroczystości zaplanowano na 26 listopada.

Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL

- Spotkania cieszą się ogromną popularnością, co roku uczestniczy w nich około stu osób. Mają charakter nieformalny, są okazją do podtrzymania kontaktów w dużej grupie, jaką tworzą byli pracownicy Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych w Lubinie, a także okazją do wymiany wspomnień - mówi rzeczniczka OK Wzgórze Zamkowe, Olga Spiak.

W ramach spotkania odbędzie się występ kapeli Defil, złożonej z byłych pracowników, którzy grali też na spotkaniach w poprzednich latach. Spotkanie jest organizowane przez Wzgórze już od kilku lat z okazji dnia św. Cecylii - patronki lutników. - Dzień św. Cecylii przypada 22 listopada, więc tym razem, aby msza i spotkanie mogły odbyć się w niedzielę musieliśmy przesunąć je o kilka dni - wyjaśnia Spiak.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 mszą św. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie. Po nabożeństwie około godz. 16.00 w Galerii Zamkowej rozpocznie się rozrywkowa część spotkania lutników.

Św. Cecylia patronka lutników, także tych z lubińskiej fabryki DEFIL

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto