Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzygórze zimą ładniejsze niż Zakopane? Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku znów pod pierzynką ze śniegu. Polecamy na ferie 2024

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Międzygórze w śniegu piękniejsze niż Zakopane?
Międzygórze w śniegu piękniejsze niż Zakopane? Przemysław Naumowicz/GIGANT 1882
Nie trzeba jechać do Zakopanego, by poczuć prawdziwy smak zimy i zobaczyć zapierające dech w piersi widoki. Bliżej Dolnoślązakom do Międzygórza, które uznano najpiękniejszą wsią na Dolnym Śląsku w plebiscycie Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Międzygórze zwane jest też Małą Szwajcarią i Perłą Sudetów. A pod śniegiem jest tu po prostu bajecznie. Zobaczcie, jak biały puch otula to przepiękne miejsce. Spacer tutaj to bajka. Zobacz zdjęcia i zajrzyjcie tutaj w ferie, które ruszają już w poniedziałek 15 stycznia!

Spis treści

Międzygórze nosi oficjalny tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku

Komisja konkursowa dolnośląskiego Urzędu marszałkowskiego oficjalnie uznała Międzygórze najpiękniejszą wsią w województwie. Latem jest tu pięknie, ale zimą dosłownie bajecznie. Kiedy na próżno szukać śniegu w Wałbrzychu, Wrocławiu, Legnicy czy Głogowie, w Międzygórzu biały puch otula drogi i domy malując bajeczne krajobrazy. Międzygórze leży w gminie Bystrzyca Kłodzka, a jej początki sięgają XVI wieku.

Międzygórze zimą. Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku
Międzygórze w śniegu piękniejsze niż Zakopane?Przemysław Naumowicz/GIGANT 1882

Co warto zobaczyć odwiedzając Międzygórze

Podczas zimowych spacerów po Międzygórzu i okolicy pozycją obowiązkową jest:

 • Wodospad Wilczki
 • kaplica Matki Boskiej Śnieżnej
 • zapora przeciwpowodziowa
 • kościół św. Józefa Oblubieńca (z drewna)
 • drewniany pensjonat „Alpejski Dwór” przy ul. Sanatoryjnej 13 (z początku XX wieku)
 • sanatorium „Gigant” z 1882 roku przy ul. Sanatoryjnej 5
 • przełęcz Puchaczówka
 • przełęcz Śnieżnicka
 • Śnieżnik
Międzygórze Perła Sudetów w zimowej odsłonie
Międzygórze Perła Sudetów w zimowej odsłonie

Międzygórze Małą Szwajcarią

Najpiękniejsza dolnośląska wieś ze względu na cudowne krajobrazy nazywana jest również Perłą Sudetów i małą Szwajcarią. Zawdzięcza to oryginalnej i niezwykle urokliwej zabudowie w stylu tyrolskim. Urodę tego miejsca docenia wielu turystów, którzy chętnie tu zaglądają. A kto raz się skusi, aby tu zajrzeć, zawsze wraca. Tutaj można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Można też miło spędzić czas w rytmie slow. Powolne zwiedzanie idealnie pasuje do tego miejsca. Idąc wolnym krokiem dostrzec można ciekawe niuanse starej zabudowy. Oglądając drewniane wille należy zwrócić uwagę na piękne krużganki, rzeźbienia i oryginalne balustrady. Zabytkowe wille jak z Tyrolu robią wrażenie.

Międzygórze zimą. Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku
Międzygórze w zimowej aurze zachwyca. Piękniejsza wieś niż Zakopane?Przemysław Naumowicz/GIGANT 1882

Międzygórze stało się kurortem dzięki Mariannie Orańskiej

W XVI wieku Międzygórze było osadą drwali i węglarzy. Na początku XVII wieku wydobywano tutaj rudy żelaza. Wydobycie upadło po wojnie XXX-letnie, a miejscowi zajęli się eksploatacją lasów i tkactwem. Świetność w obecnym kształcie wieś zawdzięcza księżniczce Mariannie Orańskiej (była żoną pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna), która w XIX wieku uczyniła z niej niemiecki kurort w stylu szwajcarskim, który otaczają bukowe i świerkowe lasy oraz skałki. Kupiła je w 1840 roku i zaczęła urządzając jako wieś letniskową. Dla pierwszych gości zbudowano drewniane domy i gospodę. Powstały też stawy z pstrągami.

Międzygórze Perła Sudetów w zimowej odsłonie

- Przystąpiono także do zagospodarowania wodospadu Wilczki celem udostępnienia go zwiedzającym. Zbudowano wokół niego tarasy widokowe, połączono je wygodnymi ścieżkami i kamiennymi schodkami, a nad samym wodospadem przerzucono stylowy mostek. W pobliżu powstała również willa księżnej Marianny oraz kolejne budowle w stylu tyrolskim. Równocześnie wzrastała atrakcyjność terenu, powstało schronisko i wieża na Śnieżniku, wytyczano nowe trasy turystyczne. Od tego czasu stale przybywało w Międzygórzu nowych pensjonatów i gospód - przybliża międzygórze.com.

Międzygórze ośrodkiem sportów zimowych. Polecamy na ferie 2024!

Pod koniec XIX wieku we wsi rozwinął się ośrodek zimowych sportów. Turystów przyciągały przejażdżki rogatymi saniami (popularne są do dzisiaj) trasami z Czarnej Góry i Śnieżnika. Rozwijało się też saneczkarstwo sportowe i narciarstwo.

GGV organizowało kursy, które prowadził prekursor narciarstwa zjazdowego sprowadzony z Alp Mathias Zdarsky. Lata świetności Międzygórza to okres międzywojenny.

Międzygórze zimą. Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku
Międzygórze zimą. Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Drewniany obiekt Gigant pochodzi z 1882 roku i jest wyjątkowo uroczym zabytkiem Przemysław Naumowicz/GIGANT 1882

Istniało wówczas:

 • 10 hoteli oraz gospód
 • 15 pensjonatów
 • uzdrowisko ze 100 miejscami noclegowymi

Czynna była skocznia narciarska, tory saneczkowe, basen i kąpielisko. Dalszy rozwój powstrzymała wojna. Na szczęście nie było tutaj zniszczeń i zachowały się prawie wszystkie zabytki - opisuje międzygórze.com

Dzisiaj większość atrakcji jest w prywatnych rękach, właściciele przeprowadzają remonty, unowocześniają bazę. Turyści znajdą tu szereg atrakcji od luksusowych po dostępne na każdą kieszeń agroturystyki.

Międzygórze jak Mała Szwajcaria.Urocza, górska wieś, cudowna zimąFrydrysówka

Zobaczcie Międzygórze w zimowej odsłonie. Jest bajecznie. Ładniej niż w Zakopanem?

Międzygórze w śniegu piękniejsze niż Zakopane?

Międzygórze zimą ładniejsze niż Zakopane? Najpiękniejsza wie...

Najładniejsza wieś na Dolnym Śląsku - Międzygórze, czyli Mała Szwajcaria [ZDJĘCIA]

Jak trafić do Międzygórza, zobacz na poniższej mapie

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto