Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lodówki społeczne w Lubinie - „Podziel się posiłkiem”

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Idea społecznych lodówek jest prosta: jeśli masz nadmiar dobrego jedzenia – nie wyrzucaj, podziel się nim z innymi. Dzieląc się produktami spożywczymi okazujemy troskę i wsparcie potrzebującym, ale też nie marnujemy żywności, za którą ktoś może być nam bardzo wdzięczny. Przeczytaj, gdzie w Lubinie można zostawić posiłek lub go odebrać.

Z inicjatywą społecznych lodówek w Lubinie wyszła grupa mieszkańców ze Stowarzyszenia Lubin Wspólna Sprawa, którego członkowie przekonali do współpracy trzy lubińskie spółdzielnie mieszkaniowe oraz systematycznie doglądają sprawnego funkcjonowania lodówek.

- Sam pomysł założenia w naszym mieście lodówek społecznych powstał rok temu. Potrzebujących, jak się okazało, w Lubinie nie brakuje. Wciąż zgłaszają się do nas osoby, które potrzebują takiego wsparcia. Apeluję do serc mieszkańców miasta, aby, jeśli mają nadwyżkę żywności, dzielili się nią z innymi i nieśli pomoc ludziom w potrzebie – mówi Grażyna Klancko ze Stowarzyszenia Lubin Wspólna Sprawa.

Pierwsza lodówka została założona przy ul. Karkonoskiej (tuż obok Poczty) dzięki przychylności ze strony Spółdzielni Nasza Chata. Druga funkcjonuje z powodzeniem na Przylesiu (przy ulicy Jastrzębiej), w tzw. kaczym dołku, nieopodal wejścia do biblioteki. Trzecią lodówkę uruchomiono w przejściu obok ul. Kamiennej 9, na osiedlu Ustronie IV.

- Pamiętam, jak w styczniu silny wiatr uszkodził lodówkę na Ustroniu. Założyliśmy wtedy z mężem specjalny wiatrołap, żeby ją chronić. Są teraz ciężkie czasy, powinniśmy się wspierać nawzajem, pomagać potrzebującym, a wtedy wszystkim nam będzie żyło się lepiej – dodaje Grażyna Klancko.

Wszystko działa zgodnie z hasłem „Podziel się posiłkiem” - możemy tu więc zostawiać to, co mamy w kuchni w nadmiarze lub dokupić spożywcze produkty. Z drugiej strony każdy, kto znalazł się w potrzebie, może to jedzenie bez skrępowania i zbędnych pytań odebrać. Istotne jest, aby właściwie zapakować i oznaczyć żywność oraz podać dokładną datę przygotowania posiłku. Dobrze też, jeśli produkty mają długie terminy przydatności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto