Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Ratownicy robią już w karetkach pogotowia szybkie testy na Covid-19

Grażyna Szyszka
Zespoły ratownictwa medycznego w Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy, od wczoraj wykonują w swoich ambulansach szybkie testy antygenowe.

Zespoły ratownictwa medycznego w Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy, od wczoraj, 2 grudnia, wykonują w swoich ambulansach szybkie testy antygenowe - poinformował Andrzej Niemiec, rzecznik Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Są one przeprowadzane wyłącznie tym pacjentom, którzy wykazują objawy mogące świadczyć o zakażeniu COVID-19, i jednocześnie ich stan zdrowia kwalifikuje się do przewiezienia na oddział szpitalny. Pozostali pacjenci, którzy chcą wykonać testy, a ich stan zdrowia nie wymaga nagłej pomocy muszą złościć się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie takich badań - czytamy w informacji rzecznika.

- Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Przeprowadzanie szybkich testów antygenowych przez zespoły karetek pogotowia usprawni udzielanie pierwszej i nagłej pomocy medycznej - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Testy antygenowe wykonuje się w piętnaście minut dzięki czemu ratownicy wiedzą na jaki oddział szpitalny przewieźć pacjenta. W przypadku, gdy test jest dodatni, pacjent przewożony jest na oddział COVID-owy, a jeżeli negatywny, to tam gdzie otrzyma odpowiednią pomoc adekwatną do schorzenia na jakie choruje.
Testy antygenowe, potocznie nazywane kasetkowymi, mają bardzo wysoką skuteczność, bo przekraczającą nawet 95 proc. Warunkiem tak wysokiej efektywności testów jest wykonanie wymazu w terminie od jednego do siedmiu dni od chwili wystąpienia pierwszych objawów. Po tym czasie ta skuteczność spada i istnieje obawa, że coraz więcej wskazań będzie fałszywie ujemnych.

- Do efektywnej walki z COVID - 19 niezbędne jest dostosowywanie rozwiązań́ do zmieniających się̨ potrzeb. Ratownicy medyczni zostali uprawnieni do wykonywania szybkich testów antygenowych na obecność́ wirusa SARS-CoV-2 . Dzięki temu już̇ w kilkanaście minut zespół Pogotowia Ratunkowego pozyska wiedzę czy ma do czynienia z osobą zarażoną̨. Takie rozwiązanie z pewnością̨ usprawni działania pogotowi, skróci czas przyjęcia pacjenta do szpitala oraz zapewni zakwalifikowanie chorego na właściwy oddział - zgodny z dolegliwościami – informuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pracownicy Pogotowia Ratunkowego apelują, by pacjenci wiedzieli, że wprowadzenie szybkich testów antygenowych, jest wyłącznie, po to, by usprawnić pierwszą i nagłą pomoc medyczną. Do testowania na obecność koronawirusa przy łagodnych objawach przeznaczone są tak zwane „karetki wymazowe” oraz „punkty pobrań”. Gdy pacjent chce wykonać wymaz na obecność COVID-19, musi udać się po poradę od lekarza pierwszego kontaktu i otrzymać odpowiednie skierowanie. Osoby niezakwalifikowane przez ratowników medycznych na przewóz do szpitala, nie będą miały wykonywanego testu antygenowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Głogów: Ratownicy robią już w karetkach pogotowia szybkie testy na Covid-19 - Głogów Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto