Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia

Ewa Chojna
Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia
Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia Wzgórze Zamkowe
Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia. Wiele radości i ogrom wspomnień sprzed lat przyniosło byłym pracownikom Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych "Defil" sobotnie spotkanie zorganizowane w Galerii Zamkowej.

Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia.

Spotkanie nie przypadkowo zaplanowano na ten dzień. 22 listopada przypada święto św. Cecylii, patronki lutników.

Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, który od wielu miesięcy współpracuje z byłymi pracownikami "Defilu" nad stworzeniem wystawy pod hasłem "Defil - Fabryka Wspomnień".
W sobotnie popołudnie o godz. 17 odbyła się msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Galerii Zamkowej. Tam wspólnym odśpiewaniem hymnu lutników uroczyście rozpoczęto spotkanie. Potem orkiestra, w której skład wchodził również pan Krzysztof Węgrzyn porwała wszystkich do tańca.

Nie było to pierwsze spotkanie byłych pracowników "Defilu". Podobne organizowane były przez lata. Jednak dwa lata wstecz zrezygnowano z tej tradycji.

Dlatego właśnie pracownicy Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe zadbali o to, by ci, którzy przez lata tworzyli fabrykę, mogli znów spotkać się we własnym gronie.

Najwięcej radości przyniosło wspominanie tego, co wspólnie przeżyli ludzie w "Defilu". Wielu z nich od lat się nie widziało. Opowiadali o swoim życiu, swoich rodzinach. Wspomnieniom i ciekawym historiom nie było końca.

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie istniała od zakończenia II wojny światowej do 2005 roku, kiedy została zlikwidowana. Po wybuchu II wojny światowej fabryka należała do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych zakładów obróbki drewna na Śląsku. W czasie wojny fabryka zajmowała się wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych. Niemieccy właściciele, pod naciskiem frontu, opuścili fabrykę w ostatnich dniach stycznia 1945 roku. Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, kiedy zakończono produkcję i rozpoczęto proces likwidacyjny. Do dnia dzisiejszego możemy jednak oglądać stary budynek fabryki.

"Defil" to znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na "defilowskich" właśnie instrumentach.

Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki.

Materiały posłużą do stworzenia wystawy, która zaprezentowana zostanie w lubińskiej Galerii Zamkowej w grudniu 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej pod adresem lubiniokolice.pl.

Fabryka Defil - ocalić od zapomnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto