Czy w Lubinie powstanie spalarnia odpadów niebezpiecznych? Odpowiedź prezydenta. Stanowisko Gminy Lubin

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Udostępnij:
Dziś (26.01.22) w Lubinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia "Miasto dla mieszkańców" w sprawie ponownie rozpatrywanego wniosku firmy Lubin Energy z siedzibą w Płocku o pozwolenie na budowę spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie Lubina. Firma Lubin Energy jest użytkownikiem wieczystym tych gruntów i pierwsze podejście do budowy inwestycji zrobiła już w 2019 roku. Teraz, po uzupełnieniu dokumentacji złożyła ją ponownie.

Problem spalarni odpadów niebezpiecznych w Lubinie powraca pomimo wydanej w 2019 roku negatywnej decyzji przez Prezydenta Miasta Lubina . Firma Energy Lubin z siedzibą w Płocku ponownie złożyła do Urzędu Miasta dokumentację dotyczącą planowanej tam inwestycji.

- Jako Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców wyrażamy zdecydowany sprzeciw planom budowy spalarni odpadów niebezpiecznych pod Lubinem. Wierzymy, że popiera nas w tym zdecydowana większość mieszkańców nie tylko miasta, ale i okolicznych miejscowości, którzy mogą na sobie odczuć negatywne skutki działania takiej instalacji. W linii prostej ten teren mieści się około kilometra od bloków osiedla Wyżykowskiego, ok. 1,5 kilometra od Miedziowego Centrum Zdrowia oraz wsi Obora i co nas bardzo niepokoi. Dodatkowo około 800 metrów od szybu wdechowego kopalni ZG Lubin Rejon Wschodni - mówi Zbigniew Sobka, inicjator spotkania z mediami.

Czy w Lubinie powstanie spalarnia odpadów niebezpiecznych? Odpowiedź Prezydenta. Stanowisko Gminy Lubin
Anna Ickiewicz

W spalarni planowane jest utylizowanie łącznie ok. 16 000 Mg (ton) odpadów, w tym odpady niebezpieczne, medyczne i weterynaryjne. Mieszkańcy nie mogą uwierzyć w to, że dwa 35 metrowe kominy emitować będą do atmosfery wyłącznie mało toksyczne gazy, nieszkodliwe metale ciężkie czy pyły.

- Każda, nawet najmniejsza awaria, wstrzymanie pracy układu oczyszczania spalin czy pożar, który miał już miejsce w siostrzanej spalarni odpadów w Płocku może doprowadzić do zagrożenia dla ludzi i skażenia środowiska. Chcemy tego uniknąć i właśnie teraz jest odpowiedni czas na to by sprzeciwić się tej inwestycji. Nie jesteśmy przeciwnikami unieszkodliwiania odpadów metodami dopuszczonymi przez prawo. Podkreślamy, że ryzyko związane z lokalizacją takiej spalarni w Lubinie jest realne. Liczymy na zaangażowanie mieszkańców oraz władz samorządowych. Liczymy na aktywność naszych posłów i radnych. Liczymy na ich wsparcie i zatrzymanie budowy spalarni - dodaje Zbigniew Sobka

Co na to Urząd Miasta?

- W odpowiedzi na bezpodstawne wpisy, które pojawiły się w mediach społecznościowych i wprowadziły niepotrzebną panikę wśród lubinian informujemy, że nie ma zgody miasta na budowę jakiejkolwiek spalarni odpadów na terenie Lubina. Spółka Lubin Energy z Płocka w 2019 r. dostała decyzję odmowną dot. budowy spalarni odpadów i w dalszym ciągu nie ma zgody Prezydenta na budowę jakiejkolwiek spalarni na terenie Lubina - mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prasowy Prezydenta Lubina.

Sylwia Rozkosz, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Lubinie pytana o stanowisko sąsiedniego samorządu odpowiada:

- Przepisy dotyczące wydania decyzji w takich sprawach są jednoznaczne. Gmina Lubin na żadnym etapie nie jest stroną w tym postępowaniu, co oznacza że nie dokonuje żadnych uzgodnień warunków i realizacji przedsięwzięcia ani nie wydaje żadnej opinii. Informujemy jednak mieszkańców, że prawo przewiduje, że każdy mieszkaniec może w określonym terminie zwrócić się do Urzędu Miasta w tej sprawie, zapoznać się z dokumentami i zgłosić swoje uwagi oraz wnioski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie