Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyj finansowo - czyli jak dbać o domowy budżet

Ewa Chojna
Żyj finansowo - czyli jak dbać o domowy budżet
Żyj finansowo - czyli jak dbać o domowy budżet ZS nr 2 Lubin
Żyj finansowo - czyli jak dbać o domowy budżet. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie mają niepowtarzalną okazję nauczyć się oszczędzania pieniędzy i zarządzania swoim domowym budżetem w taki sposób, by nie martwić się o to czy starczy im pieniędzy na niezbędne wydatki. Jak to robią? Biorąc udział w projekcie pod hasłem „Żyj finansowo. Czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.

Żyj finansowo - czyli jak dbać o domowy budżet

Mało kto, szczególnie w wieku szkolnym, myśli o tym jak zadbać o finanse. Młodzież pieniądze wydaje na ubrania, imprezy i wycieczki. Martwienie się o to jak opłacić czesne na studiach pozostawiając swoim rodzicom. Na szczęście są i tacy, którzy już w tym wieku wolą sprawdzić co mogą zrobić by nieco więcej gotówki pozostało im w portfelach. Takimi uczennicami są Dagmara Skirewska i Marlena Woźniak z Technikum nr 2 w Lubinie.

Dziewczyny, jak same przyznają, do projektu „Żyj finansowo” zgłosiły się w ostatniej chwili. Jednak swojej decyzji nie żałują, ponieważ wiedza, którą zdobyły zaprocentuje w przyszłości.

Projekt „Żyj finansowo” realizowany jest przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni. Skierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. W tym roku w całym kraju udział w nim wzięło 28 zespołów. Z Dolnego Śląska tylko dwa.

- Celem tego projektu jest edukacja finansowa ludzi, którzy mają się przyzwyczaić, że pieniądz nie leży na ziemi, że pieniądz się zarabia, jeżeli się zarabia to należy zadbać o pomnażanie tego pieniądza i właściwe jego lokowanie - powiedziała nam Renata Zujewicz, prowadząca projekt w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. - Jednym z zakresów tematycznych projektu jest to, jak powinien działać budżet domowy, jak swój budżet finansowy planować i co robić z pieniędzmi żeby przynosiły dochody. Na zajęciach dowiadujemy się gdzie lokować pieniądze, i jak się ubezpieczać. W naszej szkole projekt działa już od siedmiu lat i mam nadzieję, że prace przygotowane przez nasze uczennice przejdą do finału.

Na swój własny sukces liczą również młode lubinianki.

- Zgłosiłyśmy się do tego projektu w zasadzie w ostatniej chwili i juz na pierwszych zajęciach dowiedziałyśmy się ile popełniłyśmy błędów jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy na przykład na studia - powiedziała nam Marlena Woźniak. - To nam daje dużo możliwości. Dowiedziałyśmy się bardzo dużo o ubezpieczeniach, o lokatach, a nawet o giełdzie. Bardzo fajnie prowadzone były te zajęcia - przyznaje uczennica. - Pani nam dużo opowiedziała nam historii wziętych z życia, o tym jak zarządzać swoim budżetem.

- Z pomocą projektu w końcu wzięłyśmy się w garść i zaplanowałyśmy swój budżet przyznaje Damara Skirewska.

Dziewczęta przyznają, że starają się oszczędzać określona kwotę każdego miesiąca, ale wcale nie jest to łatwe.

- Możemy oszczędzić 20-30 złotych w miesiącu kiedy mamy na przykład większe wydatki szkolne - mówi Marlena. - W pozostałych miesiącach ta kwota rośnie nawet do około 100 złotych.

Dagmara przyznaje, że średnio oszczędza około 50 złotych miesięcznie.

- To nie jest duża kwota, ale wkładając te pieniądze na lokatę, przez lata szkoły uda się zebrać pokaźna kwota, którą opłacę studia - powiedziała nam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto