Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowy ogród

ELWIRA
Chciałoby się rzec zaczarowany, zaklęty, pełen spokoju, ciszy, melancholii. Można o nim powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest smutny i nijaki. Jeśli dobrze rozejrzymy się dookoła, zauważymy wiele krzewów ...

Chciałoby się rzec zaczarowany, zaklęty, pełen spokoju, ciszy, melancholii. Można o nim powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest smutny i nijaki. Jeśli dobrze rozejrzymy się dookoła, zauważymy wiele krzewów ubarwionych kolorowymi owocami, a niezwykły pokrój gałęzi niektórych gatunków drzew może sprawić, że przystaniemy na chwilę zachwyceni.

Korale - nie tylko czerwone

Zimowy ogród ubarwiają owoce wielu ciekawych krzewów ozdobnych, np. szkarłatne korale irg, cisów, ostrokrzewów, ogników, berberysów, żółte jagody ognika szkarłatnego, pomarańczowo-czerwone owoce krzewów róż jadalnych, żółto-pomarańczowe korale oliwników i rokitników, czy wreszcie dobrze widoczne na tle śniegu granatowe kuleczki irgi rozkrzewionej, ligustru zimozielonego oraz niektórych odmian kalin. O tej porze roku niezwykle interesująco wyglądają krzewy trzmielin (Euonymus). Zarówno trzmielina brodawkowata, pospolita, jak i oskrzydlona przykuwają uwagę jaskrawo wybarwionymi owocami. Spotykane w uprawie gatunki trzmielin zawiązują nasiona, które otaczają kolorowe osnówki. W zależności od gatunku mogą one przybierać barwę pomarańczową, różową, różowo-białą lub czerwoną. Rozłożyste krzewy trzmielin, których nagie gałązki obsypane są gęsto kolorowymi owocami stanowią niecodzienny widok.

Zimozielone

Wielką atrakcją zimowego ogrodu są krzewy nie zrzucające liści. Należy do nich ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), o ciemnozielonych, fantazyjnie powcinanych woskowatych liściach, zakończonych okazałymi kolcami. Ozdobą krzewów są przede wszystkim intensywnie wybarwione owoce, kształtem i wielkością przypominające korale. Ciemna czerwień jagód ileksów stanowi bardzo mocny kontrast z intensywną zielenią liści i bielą śniegu. Warto jednak pamiętać o tym, że gatunek ten jest dwupienny i aby cieszyć się kolorowymi owocami musimy posadzić obok siebie osobniki żeński i męski.

Kwiaty znad śniegu

Urzekające, białe kwiaty z żółtymi środeczkami wyrastające z grubych, mięsistych pędów należą do jednej z najcenniejszych i najniezwyklejszych bylin, jaką jest ciemiernik biały (Helleborus niger), zwany potocznie różą Bożego Narodzenia. Okres kwitnienia tego cennego gatunku przypada na grudzień i miesiące wczesnowiosenne. Łagodna, lekko zimowa aura, taka jaką mamy w tym roku, sprzyja obfitemu kwitnieniu tego rzadko spotykanego gatunku. A zatem jeśli pogoda będzie nadal łaskawa, wigilijny stół w domach miłośników bylin może być przystrojony bukiecikiem kwiatów ciemiernika.

Do prawdziwych rarytasów zimowego ogrodu należy kwitnący w środku zimy jaśmin nagokwiatowy. Jego żółte, delikatne i mocno pachnące kwiaty, pojawiające się na przełomie stycznia i lutego, to widok niezwykły, a kwitnący okaz tego rzadkiego pnącza obsypanego słonecznymi, drobnymi kwiatami na długo pozostaje w pamięci.

A więc nie smućmy się, że zwiędły ostatnie kwiaty, a z drzew opadły liście. Przecież przydomowy ogród o każdej porze roku potrafi czymś zaskoczyć, zachwycić, oczarować?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto