Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku

MSZ
Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku
Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku mat. prasowe
Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku. Przed nami 13. Zimowe Ptakoliczenie. Ornitologów amatorów i miłośników przyrody zapraszamy do parku wrocławskiego 27 stycznia. Cel: liczymy ptaki zimujące i szukamy czerwonych brzuszków gili

Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas zapraszamy na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Grupy zorganizowane (klasy, grupy przedszkolne itp.) zapraszamy w piątek 27 stycznia 2017 r. w godz. 9.00 i 10.30 (obowiązują zapisy telefoniczne - 76 720 89 81 lub za pośrednictwem strony facebook.com/ParkLubin).

Wycieczki poprowadzą: Andrzej Łużyński oraz Iwona Skrypin – pracownicy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. Uczestników indywidualnych (bez zapisów) zapraszamy w sobotę 28 stycznia o godz. 8.30 (spotkanie przy budynku edukacyjnych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie). Przewodnikiem będzie Zuzanna Wasiukiewicz-Balkowska, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a spacery potrwają 1/1,5 godziny.

Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku

- W czasie spacerów nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać - mówi Olga Spiak z Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i bywa gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków.

Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku

- Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie OTOP. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych - opowiada o tym w jaki sposób każdy z nas może dołączyć do akcji ptakoliczenia Olga Spiak.

Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych. Ich spis znajduje się TUTAJ

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Zimowe ptakoliczenie, czyli ornitologiczny weekend w parku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto