Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim nadejdą chłody

ELWIRA
W listopadzie czeka nas sporo pracy, by przygotować rośliny do zimowego spoczynku. Okrywanie wrażliwych na mróz i wysuszające wiatry gatunków i odmian roślin ozdobnych oraz owocowych rozpoczynamy około połowy listopada, ...

W listopadzie czeka nas sporo pracy, by przygotować rośliny do zimowego spoczynku. Okrywanie wrażliwych na mróz i wysuszające wiatry gatunków i odmian roślin ozdobnych oraz owocowych rozpoczynamy około połowy listopada, gdy temperatura spada do kilku stopni poniżej zera.

Byliny

Przed nadejściem zimy usuwamy i wycinamy wszystkie obumarłe części nadziemne roślin wieloletnich, które zrzucają liście. Gatunki i odmiany zimozielone obficie podlewamy i osłaniamy od wiatru gałązkami roślin iglastych, grubym papierem, słomą itp. Byliny, które sadziliśmy jesieną tego roku także wymagają starannego zabezpieczenia, nie zdążyły bowiem jeszcze wytworzyć mocnego systemu korzeniowego i dlatego są podatniejsze na spadki temperatury. Aby pomóc im w dobrej kondycji przetrwać zimę, okrywamy je igliwiem, drobnymi gałązkami, a ziemię wokół korzeni obsypujemy korą, torfem lub trocinami.

Kłącza pacioreczników (Canna), karpy dalii (Georginia) łuskobulwy mieczyków, acidanterii i innych roślin cebulowych nie zimujących w gruncie wykopujemy, otrzepujemy z ziemi i starannie suszymy. Przechowujemy je w torfie ogrodniczym w suchym, przewiewnym miejscu.

Krzewy ozdobne

W naszych ogrodach hodujemy wiele roślin, które wymagają okrycia na zimę. Należą do nich m.in. róże, powojniki (Clematisy), magnolie, hortensje, rododendrony (różaneczniki), azalie, budleje, ostrokrzewy (Ilex), zimozielone gatunki berberysów i klony japońskie. Wokół nasady korzeni wymienionych krzewów usypujemy kilkudziesięciocentymetrowe kopczyki z ziemi lub kory, a gatunki zimozielone dodatkowo osłaniamy stroiszem zrobionym z gałęzi drzew iglastych, słomy lub grubego papieru. Pamiętajmy, aby do okrywania roślin nie używać folii ani innego rodzaju materiałów nie przepuszczających powietrza. Rośliny mogą być bowiem wówczas narażone na atak chorób grzybowych, uszkodzenia mrozowe i wczesnowiosenne poparzenia słoneczne.

Trawnik

Po opadnięciu wszystkich liści z drzew dokładnie usuwamy je przy pomocy grabi z powierzchni trawnika. Jeżeli pozostawimy je na zimę, trawa znajdująca się pod nimi zgnije. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków rozsypujemy na trawniku nawozy potasowo-fosforowe przeznaczone do jesiennego nawożenia.

Krzewy owocowe

Przed nastaniem mrozów zabezpieczamy sadzonki winogron, borówki amerykańskiej, jeżyny bezkolcowej, żurawiny wielkoowocowej, borówki brusznicy oraz te gatunki drzew owocowych, które nie są w pełni odporne na mróz. Należą do nich brzoskwinie, morele, niektóre odmiany jabłoni, czereśni, grusz i śliw. Koniecznie osłaniamy drzewka i krzewy owocowe kupione tej jesieni. Wokół korzeni roślin usypujemy kopczyki z ziemi lub kory, a drzewka do połowy wysokości owijamy słomą lub grubym, szarym papierem.
W ten sposób zabezpieczając rośliny mamy pewność, że zimą nawet podczas silnych mrozów nie stanie im się nic złego, a nasz ogród w przyszłym roku będzie jeszcze piękniejszy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto