Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaizoluj się od środka

Alicja Charzyńska
Montaż izolacji możemy wykonać sami - najpierw nakładamy na ścianę zębatą szpachelką bezrozpuszczalnikowy klej do styropianu, następnie przykładamy do ściany na styk płyty izolacyjne i wyrównujemy całość przy użyciu gumowego wałka, a po 48 godzinach styki płyt możemy uszczelnić szpachlą lub taśmą i malujemy lub oklejamy tapetą.
Montaż izolacji możemy wykonać sami - najpierw nakładamy na ścianę zębatą szpachelką bezrozpuszczalnikowy klej do styropianu, następnie przykładamy do ściany na styk płyty izolacyjne i wyrównujemy całość przy użyciu gumowego wałka, a po 48 godzinach styki płyt możemy uszczelnić szpachlą lub taśmą i malujemy lub oklejamy tapetą. fot. materiały prasowe
Długotrwała i mroźna tegoroczna zima po raz kolejny każe nam zweryfikować wiarę w skuteczność ocieplenia, która się przekłada na wysokość rachunków za ogrzewanie. To pora roku, podczas której szczególnie odczuwamy brak właściwej izolacji cieplnej naszego mieszkania.

Zima co roku zaskakuje bowiem nie tylko drogowców! Większość z nas jest równie zaskoczona wysokością pierwszego rachunku za ogrzewanie. Z niepokojem oczekujemy kolejnego rachunku i obiecujemy sobie ocieplenie budynku na wiosnę.

Przyczyn naszych frustracji jest kilka:
- nieustannie rosnące koszty energii,
- wydłużający się okres grzewczy
- brak właściwej izolacji cieplnej mieszkania.
Straty energii wynikające z nieocieplonych ścian i nieszczelnych okien mogą prowadzić nawet do obniżenia temperatury w mieszkaniu o 6 st. C. Do wiosny jeszcze daleko, a kolejny astronomiczny rachunek za ogrzewanie może zrujnować budżet rodzinny. Może już teraz warto zadziałać, by poprawić komfort życia i ulżyć kieszeni? Wymiana okien to kosztowna operacja, której mróz i śnieg nie sprzyjają, ale warto spróbować, ocieplając ściany... od środka, choćby tylko w tym pomieszczeniu, w którym jest wyjątkowo zimno, bo np. z tej strony świata najczęściej wieją wiatry.

Na rynku dostępne są jednak nowoczesne energooszczędne materiały do izolacji wewnętrznej. Są one dużo tańsze od tradycyjnych dociepleń zewnętrznych i pozwalają na wykonanie prac nawet w środku zimy.

Można do tego wykorzystać energooszczędną płytę Climapor, wykonaną z gładkiego i cienkiego (4 mm lub 7 mm) styropianu XPS. Dzięki temu nie musimy się martwić, że jej użycie wpłynie na zmniejszenie się powierzchni mieszkania. Już przy grubości 4 mm płyta XPS ma bardzo duże właściwości izolacyjne.

Gdy nie można od zewnątrz...
Nie tylko pora roku każe się zastanowić nad nową opcją docieplania - od wewnątrz. Wybór systemu ma również znaczenie ekonomiczne. Koszty wykonania zewnętrznego docieplenia są bardzo wysokie. Jeżeli na dodatek mieszkamy w bloku lub w zabytkowej kamienicy, to takie prace nie będą możliwe bez zgody całej wspólnoty mieszkaniowej, a w drugim przypadku - również konserwatora zabytków. A on się na pewno nie zgodzi na pokrycie ozdobnej fasady płytami styropianu...
Przed kilkoma laty ratunku w takich przypadkach szukano w farbach ceramicznych, które produkowane były w oparciu o technologie pochodzące z NASA. Opcja okazała się kosztowna.
Płyta XPS ma bardzo duże właściwości izolacyjne już przy grubości 4 mm. Producent przekonuje, że takie jak:
- ściana z cegły litej o grubości 136 mm
- ściana z silikatów o grubości 158 mm
- beton o grubości 420 mm.
Ponadto płyta Climapor jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym oraz chroni ściany przed zawilgoceniem.

Poprawią ci komfort cieplny
Zastosowanie płyt ocieplających Climapor to tanie i niezbyt skomplikowane technicznie rozwiązanie, które znacznie ograniczy wydatki na ogrzewanie zimą. To jednak nie wszystkie możliwości zadziałania już teraz, zanim się zrobi cieplej. Zatrzymać kalorie możemy również, stosując inne systemy dociepleń wewnętrznych, m.in. trzy rodzaje specjalnych tapet ocieplających. Mamy do wyboru tapetę ocieplającą 3-mm, tapetę ocieplającą wzmocnioną kartonem (3 mm) i tapetę dekoracyjno-ocieplającą Climapor Rauhfaser, która nie wymaga dalszej obróbki. Ponadto dla zwiększenia wydajności grzewczej eksperci polecają stosowanie refleksyjnych ekranów zagrzejnikowych, które podnoszą efektywność cieplną grzejników (tapeta w rolce lub płyta).
Izolacje wewnętrzne przykrywają wszelkie uszkodzenia, rysy i nierówności ścian, dlatego oprócz ocieplenia mamy efekt dodatkowy - przeprowadzony długo odkładany remont mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto