Spis treści
Wypadek samolotu Cessna 182 L - co się stało?
25 czerwca 2023 r. na lotnisku w Jeleniej Górze wykonywano skoki spadochronowe indywidualne oraz w tandemach z samolotu Cessna C-182L. W trzecim locie skoczkowie opuścili pokład na wysokości 3000 m nad Górą Szybowcową w Jeżowie Sudeckim. Pilot samolotu wytracał wysokość po północnej stronie lotniska w Jeleniej Górze, rozpoczynając długie i niskie podejście do lotniska.
"Podczas konfigurowania samolotu do lądowania zorientował się, że silnik całkowicie stracił moc i nie reaguje na ruchy przepustnicą. W celu zwiększenia zasięgu w locie szybowym pilot schował klapy i kontynuował lot w stronę lotniska. W odległości około 700 m przed progiem drogi startowej samolot zahaczył lewym skrzydłem o drzewo. Utracił prędkość postępową i, wykonując niesterowane 3/4 obrotu w poziomie, o godz. 13:15 płasko i pionowo uderzył w ziemne nabrzeże. Następnie wpadł do zbiornika wodnego o głębokości około 1 m, znajdującego się na terenie ujęcia wody dla miasta Jelenia Góra. Skrzydła i ogon samolotu wystawały ponad powierzchnię, kabina została zalana, a silnik znalazł się całkowicie pod wodą" - czytamy w uchwale Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
O wypadku Cessny pod Jelenią Górą czytaj więcej tutaj:
Pilot wydostał się z kabiny o własnych siłach. Poza otarciami głowy, ręki i pleców nie odniósł innych obrażeń zewnętrznych, uskarżał się jednak na silny ból kręgosłupa. Został zabrany do szpitala w celu przeprowadzenia diagnostyki. Stwierdzono, że nie był pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.
Dlaczego doszło do wypadku samolotu Cessna? Ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych
Przyczyna zdarzenia:
- Bezpośrednią przyczyną wyłączenia się silnika w locie był brak paliwa. Przyczyną wypadku (zderzenia z przeszkodami na ziemi) było niezorientowanie się pilota, że silnik w trakcie zniżania przestał pracować (a śmigło jedynie wiatrakowało) oraz nieprawidłowo wykonane, zbyt niskie i płaskie podejście do lądowania, uniemożliwiające dolot do lotniska lotem szybowym.
Czynniki sprzyjające zaistnieniu zdarzenia lotniczego
- Brak doświadczenia pilota w lotach na typie Cessna C-182L;
- Brak doświadczenia pilota w lotach połączonych z wywozem skoczków spadochronowych, w tym jego niewiedza z zakresu dobrej praktyki, która sugeruje budowę manewru do lądowania na wysokości gwarantującej dolot do miejsca lądowania bez wspomagania się silnikiem;
- Zmęczenie pilota po nieprzespanej nocy w przeddzień wypadku;
- Chaotyczna organizacja lotów na potrzeby skoków spadochronowych.
Postanowienia PKBWL w sprawie wypadku samolotu Cessna pod Jelenią Górą
PKBWL postanowiła odstąpić od dalszego badania wypadku samolotu Cessna pod Jelenią Górą z następujących powodów:
- organizator skoków nie posiadał certyfikatu operatora lotniczego na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych SPO, tj. skoków spadochronowych, w tym skoków w tandemie;
- samolot użytkowany był według nieudokumentowanych zasad oraz niezgodnie z przepisami stanowiącymi o użytkowaniu statku powietrznego na potrzeby operacji specjalistycznych.
Sprawa wypadku samolotu Cessna skierowana do prokuratury
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych powiadomiła prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o podejrzeniu naruszenia art. 211 pkt 10) lit. a) Ustawy Prawo lotnicze. Przepis mówi, że kto, działając we własnym imieniu lub za osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej prowadzącą przedsiębiorstwo, podejmuje lub prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu lotniczego i innych usług lotniczych bez wymaganej koncesji, zezwolenia lub certyfikatu albo niezgodnie z ich warunkami i ograniczeniami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Komisja przekazała także swoją uchwałę dotyczącą wypadku do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze.
Czytaj także:
- Dziewięć miejsc na Dolnym Śląsku, gdzie poczujecie urok babiego lata
- Urządził dla żony park z Belwederem, stawami i wieżą widokową. Można go zwiedzać!
- Oto dolnośląski Wawel. Remont trwał 12 lat, od niedawna można go zwiedzać!
- Piękny, 300-letni dwór na Dolnym Śląsku ma historię gotową na scenariusz filmowy
Obejrzyj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto