Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrane szczyty górskie i szlaki turystyczne

[email protected]

Trzonka (Szronka, ludowa nazwa: Czonka) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (Beskid Mały), 729 m n.p.m.
Na jednej z polan pod szczytem, na Przełęczy Bukowskiej (654 m n.p.m.), znajduje się drewniana chatka turystyczna "Limba" (nazwa bierze się od pobliskiej zabytkowej alei tych drzew), prowadzona przez działaczy Klubu Turystyki Górskiej PTTK z Andrychowa.
Do schroniska wiedzie zielony szlak z Porąbki (8,2 km, 440 m przewyższenia, 2,5 godz. marszu z plecakiem), zielony szlak z Wielkiej Puszczy (2,5 km, 120 m przewyższenia, 1 godz.) oraz żółty z Targanic (5 km, 350 m przewyższenia, 1,5 godz.). Główny szczyt Trzonki znajduje się 500 m na zachód od chatki - idąc szlakiem zielonym należy skręcić w lewo (za drogowskazem). Na szczycie transformator elektryczny. Ze szczytowych polan roztaczają się widoki na wschód w stronę Potrójnej i na zachód w stronę Hrobaczej Łąki (charakterystyczny masyw z krzyżem na wierzchołku) i Żaru (ścięty, płaski szczyt ze zbiornikiem wodnym na górze).

Ok. 400 m od Przełęczy Bukowskiej, przy zielonym szlaku do Wielkiej Puszczy znajduje się murowana kapliczka i źródło wody pitnej. Na szczycie i zboczach Trzonki odnajdziemy liczne domy (w jednym z nich znajduje się gospodarstwo agroturystyczne), wytyczone są ulice. Zbocza Trzonki porastają wiekowe lasy bukowo-modrzewiowe z domieszką jodły, o częściowym charakterze pierwotnym (Las Bielański i Las Bukowiec). Pomiędzy pobliskimi szczytami: Bukowskim Groniem i Palenicą, znajduje się zabytkowa aleja limb (10 min od zielonego szlaku, drogowskaz wskazuje drogę).

Pańska Góra - 432 m n.p.m.

Na północ od Andrychowa, na mapach często bez nazwy i wysokości; przechodzi przez nią zielony szlak Andrychów-Mucharz.

Wapienica - 531 m n.p.m.

Leży między Inwałdem a Zagórnikiem, zawiera skały wapienne i osady pochodzące z trzeciorzędu, paleocenu oraz dolnego i środkowego eocenu; szlak żółty i zielony z Inwałdu do Andrychowa oraz na Leskowiec przez Gancarz

Przykraźń (Przykraźna Góra) - 552 m n.p.m.

Między Kobylą Głową a Wapienicą i Ostrym Wierchem; nazwa występuje na szczegółowych mapach; w pobliżu szczytu w stronę Ostrego Wierchu odchodzi szlak żółty do Kleczy.

Kobyla Głowa - 545 m n.p.m.

Szczyt na wschód od Zagórnika ma starą nazwę związaną z legendą opowiadającą o dobrym duchu, który nazywał się Kobyla Głowa; gdy pewna macocha z Inwałdu krzywdziła swoją pasierbicę, ta uciekła z domu w góry do pobliskiego lasu i spotkała tam Kobylą Głowę, swego opiekuńczego ducha, który umieścił sierotę u dobrych ludzi.

Przełęcz u Panienki - 475 m n.p.m.

Jest położony pomiędzy Narożnikiem a Kobylą Głową; stara nazwa ludowa pochodzi od kapliczki na drzewie z obrazem Matki Bożej.

Gancarz - 802 m n.p.m.

Szczyt nad Rzykami; nazwa w Beskidzie unikatowa, nigdzie nie spotykana, choć garncarstwo było rzemiosłem bardzo rozpowszechnionym; okolice Andrychowa od lat słynęły z licznych i dobrych garncarzy (ul. Garncarska w Andrychowie) ; szlak zielony na Leskowiec

Kamieniec (Grapa) - 500 m n.p.m.

Między Zagórnikiem i Rzykami; przez wschodnie zbocze biegnie szlak czarny od przystanku kolejowego w Inwałdzie przez Zagórnik, Rzyki, Gancarz, Targoszów, Krzeszów na Żurawicę.

Ostry Wierch - 562 m n.p.m.

Szczyt między Przykraźnią a Bliźniakami; zboczem biegnie szlak żółty na Bliźniaki (564 m) i Łysą Górę (554 m) przez Iłowiec do Gorzenia Górnego.

Groń Jana Pawła II - 890 m n.p.m.

Szczyt poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II ; na Groniu stoi dziś kaplica "Ludziom Gór" oraz rzeźbiony w drewnie pomnik Jana Pawła II.

Przez szczyt prowadzi kilka szlaków :

niebieski z Ponikwi,
zielony z Andrychowa przez pańską Górę, Wapienicę i Gancarz,
czarny z Rzyk-Jagódek,
żółty na Leskowiec do Targoszowa,
czerwony na Łamaną Skałę przez Leskowiec, Potrójną (836 m), dalej na Czarny Groń (884 m), który jest punktem widokowym na całą okolicę oraz Przełęcz Kocierską (718 m) do Targanic.

Łamana Skała - 929 m n.p.m.

Drugi co do wielkości szczyt Beskidu Małego położony w rezerwacie "Madohora", utworzonym w 1960 roku i obejmującym 72 ha; szlak czerwony z Leskowca na Przełęcz Kocierską.

Jawornica - 830 m n.p.m.

Punkt widokowy na okolicę; szlak żółty z Targanic przez Jawornicę na Czarny Groń, potem na Przełęcz Kocierską lub na Czarny Groń, Łamaną Skałę, Leskowiec do Rzyk.

Złota Górka - 757 m n.p.m.

Szlak żółty z Targanic, potem na Porębski Groń (735 m) do Przełęczy Beskid Targanicki do Wielkiej Puszczy lub na Przełęcz Kocierską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto