Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wy pytacie, ZUS odpowiada. Ciągłości ubezpieczenia chorobowego

Ewa Chojna
Wy pytacie, ZUS odpowiada. Ciągłości ubezpieczenia chorobowego
Wy pytacie, ZUS odpowiada. Ciągłości ubezpieczenia chorobowego arch.
Wy pytacie, ZUS odpowiada. Przywrócenie ciągłości ubezpieczenia chorobowego.

Od 20 lat regularnie opłacam składki do ZUS. Tym razem moja składka na ubezpieczenie chorobowe wpłynęła dzień po terminie. Polecenie przelewu zostało wprawdzie wykonane 15 listopada, na konto ZUS wpłynęła 16 i pracownica ZUS zadzwoniła do mnie, że muszę przyjść do ZUS-u i złożyć wniosek o przywróceniu terminu, inaczej utracę ciągłość i tym samym stracę ubezpieczenie chorobowe. Czy naprawdę muszę wypisywać wniosek, czy nie wystarczyłoby okazanie dokonania wpłaty w dniu 15 listopada? Skąd takie restrykcyjne podejście?
Agata

Pani Agato. Nie jest to nadmierna restrykcyjność czy działanie utrudniające życie naszym płatnikom, ale konieczność wypełnienia wniosku wynika bezpośrednio z Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm.). Niestety przepisy stanowią bardzo jasno, że gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą, wypadnie z ubezpieczenia chorobowego, musi opłacać składki, przez co najmniej 90 dni, zanim odzyska prawo do zasiłku chorobowego.

Jeśli dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustanie, tak jak w przypadku czytelniczki - bo nie opłaciła na czas należnych składek, to, aby ponownie mogła zostać objęta tym ubezpieczeniem, musi złożyć wniosek. Powinna się jednak liczyć z tym, że zanim ponownie nabędzie prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia lekarskiego, musi najpierw minąć wspomniany wyżej tzw. okres wyczekiwania, czyli 90 dni pozostawania w tym ubezpieczeniu. Takie ograniczenie wynika cytowanej wyżej ustawy a dokładnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jedynym sposobem, aby uniknąć przerwania okresu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w razie spóźnienia się ze składką lub zapłaty jej w niepełnej kwocie, to wystąpienie do ZUS o wyrażenie zgody na jej opłacenie po terminie stąd konieczność wypełnienia i złożenia wniosku w ZUS. Jeśli Zakład wyrazi na to zgodę, a skoro to pierwsza taka sytuacja, więc nie powinno być z tym problemu wtedy czytelniczka zachowa ciągłość ubezpieczenia i prawo do wynikających z niego świadczeń takich jak zasiłek chorobowy.

Proszę zwrócić uwagę, ze to nasza pracownica zatelefonowała do klientki z informacją, ze powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Sam druk wniosku jest prostu, ogólnie dostępny na stronie zus.pl i można go złożyć także online, jeśli ktoś posiada swoje indywidualne konto na naszej platformie internetowej. Jeśli czytelniczka takiego konta nie posiada zachęcam do jego założenia podczas najbliższej wizyty w ZUS wtedy podobne jak ta sprawa będzie mogła załatwiać online bez wychodzenia z domu.

Iwona Kowalska - Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wy pytacie, ZUS odpowiada. Ciągłości ubezpieczenia chorobowego - Lubin Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto