Wichary i Orzechowski przesądzili o zwycięstwie Polaków

Rafał Cybulski
Krzysztof Marianowski
Polska pokonała Danię 27:26 (10:14), a jednym z bohaterów naszej drużyny był Robert Orzechowski. Zawodnik MMTS Kwidzyn zdobył w tym meczu 3 bramki. Dwie z nich zapisał na swym koncie w kluczowym momencie spotkania. Dzięki tej wygranej biało-czerwoni awansowali do drugiej rundy z jednym zwycięstwem na koncie.

Polacy mecz zaczęli nieźle, ale w połowie pierwszej części gry dopadł ich kryzys. Od stanu 7:7 Duńczycy zdobyli trzy gole z rzędu, a jeszcze przed przerwą zdołali powiększyć przewagę do czterech bramek. Polacy nie radzili sobie zwłaszcza w momentach, gdy rywale podwyższali obronę.

W drugiej połowie trener Bogdan Wenta zadecydował, by indywidualnie kryć Mikkela Hansena, a po niecałych trzech minutach na boisku zameldował się Robert Orzechowski, który zmienił dość niewidocznego Patryka Kuchczyńskiego. Te zmiany początkowo niewiele przyniosły, bo w pewnym momencie przewaga ekipy Ulrika Wilbeka wzrosła do 5 bramek. Polacy jednak nie załamali się, a do tego z każdą kolejna minutą grali lepiej.

Bohaterem drugiej połowy i całego meczu był bramkarz Marcin Wichary. Jego świetne interwencje dodały Polakom animuszu i w 48 minucie Michał Jurecki doprowadził do remisu 21:21. Wprawdzie potem Duńczycy jeszcze raz zdołali odskoczyć na dwie bramki, ale biało-czerwoni szybko doprowadzili do remisu. Na trzy minuty przed końcem na ławkę kar powędrował jednak Zbigniew Kwiatkowski i wydawało się, że cały trud może pójść na marne. Wtedy jednak po raz kolejny dał o sobie znać Wichary, a dwie kontry z rzędu bramkami zakończył "Orzech". Chwilę potem Duńczyków dobił Michał Jurecki.

Zawodnik MMTS tym razem na boisku spędził ponad 27 minut, czyli więcej niż łącznie w dwóch wcześniejszych meczach. A do tego trafił 3 z 4 rzutów, wywalczył rzut karny i zaliczył jedną asystę. Brawo "Orzech"!

Polska - Dania 27:26 (10:14)
Polska: Wichary, Wyszomirski - Tkaczyk 7, M. Jurecki 6, B. Jurecki 4, Jurkiewicz 3, Orzechowski 3, Tłuczyński 2 (2k), Bielecki 1, Kuchczyński 1, Jaszka, K. Lijewski, Zaremba, Wiśniewski, Syprzak, Kwiatkowski.
Dania: Landin - Mogensen 4, Lauge Schmidt 3, Sondergaard 3, H. Toft Hansen 3, M. Hansen 3, Lindberg 2, L. Christiansen 2, L. S. Hansen 2, Eggert 2 (1k), Markussen 1, R. Toft Hansen 1, M. Christiansen, Nielsen.
Sędziowali: Hlynyr Leifsson - Anton Palsson (Islandia).