Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wasze pytania do ZUS. Lepiej założyć konto czy czekać na listonosza?

Ewa Chojna
Wasze pytania do ZUS. Lepiej założyć konto czy czekać na listonosza?
Wasze pytania do ZUS. Lepiej założyć konto czy czekać na listonosza? arch.
Wy pytacie - ZUS odpowiada.

Każdego miesiąca niecierpliwie czekam na wizytę listonosza, który przynosi moją emeryturę. Niestety zauważyłam, że czasami dostaję ja nawet kilka dni później niż wynika to z dokumentów z ZUS. Powinnam dostawać pieniądze 15. dnia każdego miesiąca a bywa, że listonosz przynosi je dopiero 20-stego. Chciałabym wiedzieć, z czego wynika takie późniejsze przysyłanie pieniędzy.
Eliza

- Pani Elizo, może być pani całkowicie pewna, że ZUS wypłaca pieniądze emerytom zawsze na czas a czasami nawet wcześniej jeżeli są dni wolne od pracy. Jeżeli nie dostaje pani pieniędzy na konto tylko są tradycyjnie przysyłane przelewem pocztowym to niestety może się zdarzyć, że opóźnienie w ich dostarczeniu jest wynikiem zbyt późnego „doniesienia” pieniędzy do pani przez listonosza. Najlepszym sposobem na regularne i pozbawione opóźnień dostawanie swoich pieniędzy jest założenie konta w banku. Konta dla seniorów w wielu bankach są bezpłatne a szybkość przelewu pieniędzy z ZUS na indywidualne konto – gwarantowana.

Proszę zapytać w najbliższym banku czy prowadzi darmowe konta dla seniorów, poprosić o założenie konta i potem już tylko podać jego numer w najbliższym ZUS-ie. Od tego momentu będzie pani pewna terminowości przelewów. Prawdę mówiąc, gdy spojrzymy na statystyki to możemy powiedzieć, że już do przeszłości należą czasy, gdy seniorzy, co miesiąc niecierpliwie czekali na wizytę listonosza. Część z nich – tak jak pani - jeszcze chce dostawać gotówkę do domu, ale już ponad 73 proc. seniorów otrzymuje zamiast gotówki przelew na swoje bankowe konto. Zaledwie dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko, co drugi emeryt. Oznacza to, że dzisiaj tylko niewiele więcej niż 2 miliony seniorów dostaje świadczenia z ZUS za pośrednictwem Poczty Polskiej. My sami już od wielu lat współpracujemy z bankami, żeby zmniejszyć liczbę osób pobierających emeryturę w gotówce i przekonujemy osoby takie jak pani, że oferty bankowe kierowane do emerytów są korzystne i bezpieczne a co ważne zapewniają terminowy wpływ pieniędzy na konto. Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie z roku na rok a ja mogę panią zapewnić, że wielu pani sąsiadów polubiło bankowe konta, bo to przecież bardzo wygodne. Proszę zwrócić uwagę, że gdy pieniądze płyną do banku a nie na pocztę nie tylko nie musi pani dyżurować w domu czekając na listonosza, ale i nie musi się martwić, gdy np. chce pani wyjechać do sanatorium lub odwiedzić rodzinę. Najważniejsze jest chyba jednak to, że przychodzące na konto pieniądze są bezpieczne i jak już wspomniałam - zawsze na czas a niekiedy nawet dzień wcześniej gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z przelewami.

Z szacunków ZUS wynika, że od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Ideałem, do którego dążymy, są kraje skandynawskie, w których w zasadzie nie używa się gotówki i wszyscy mają konta bankowe. Jak podają banki, w Polsce 80-85 proc. obywateli ma już rachunek bankowy. Jest ich blisko 40 mln, a rachunków z dostępem do Internetu – 34 mln. W Polsce świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Gotówkę wybierają przede wszystkim mieszkańcy małych miasteczek i wsi gdyż mają nieco trudniejszy dostęp do bankomatów niż mieszkańcy wielkich miast. Niektóre osoby nie zakładają konta, bo wizyta listonosza jest dla nich pewną formą comiesięcznej rozrywki. Sam ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko, co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura. Przelew emerytury na konto to dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto