Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Obrazy mistrzów malarstwa polskiego prezentowane w zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, która jest prezentowana w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w zamku Książ
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, która jest prezentowana w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w zamku Książ Artur Szałkowski
Na wystawie współorganizowanej przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA, której oficjalne otwarcie nastąpiło w niedzielę (23 września), można podziwiać obrazy m.in.: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, czy Jana Styki.

Organizatorami wystawy zatytułowanej „Polonia symbol tradycji – znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja – Naród - Zwycięstwo”, są Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Przedsięwzięcie powstało w oparciu o finansowe wsparcie w ramach projektu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacje miast Wałbrzych i Jelenia Góra. Natomiast kuratorem wystawy prezentowanej w pomieszczeniach BWA w zamku Książ jest Andrzej Holeczko-Kiehl z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Rozbudowany tytuł wystawy skupia uwagę na Polonii. Wizerunek Polonii jako kobiety, matki i bohaterki, ale także jako idei narodowej, ducha i nadziei zgromadził na wystawie prace najwybitniejszych polskich twórców. W pracach Jana Styki, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana czy Jana Matejki odnajdujemy tradycyjne, mitologiczne i religijne wyobrażenie symbolu polskości. W innych miejscach wystawy, w pracach Kaspra Pochwalskiego czy Andrzeja Boja Wojtowicza towarzyszy mu całkiem współczesne, nowoczesne spojrzenie na symbol. Polonia ukazana nie wprost, z pominięciem wizerunku postaci, poprzez sceny typowo polskie – ilustrujące wydarzenia historyczne, polską przyrodę czy anegdotę historyczną bez trudu trafiają do uczuć odbiory. Może właśnie w kontekście całej wystawy te oddziałują najmocniej. W tej grupie przyciągają prace Franciszka Streitta, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Szymona Mondzaina, Jerzego Dudy-Gracza czy Józefa Panfila.

Wystawa w zamku Książ będzie prezentowana do 18 listopada. Można ją obejrzeć w ramach biletu wstępu do zamku Książ lub samą wystawę za darmo. Osoby chcące obejrzeć dzieła malarstwa polskiego bezpłatnie muszą wejść do zamku bocznym wejściem (pod salą Maksymiliana wejście do portierni) i tam poinformować o tym pracownika ochrony. Zostaną wówczas skierowani do BWA trasą, która nie koliduje z głównym ciągiem turystycznym. Na wystawę do BWA mogą bez problemu dotrzeć również osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach. Są im udostępniane windy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto