W gminie Lubin zapłacimy więcej za odbiór śmieci

Ewa Chojna
W gminie Lubin zapłacimy więcej za odbiór śmieci
W gminie Lubin zapłacimy więcej za odbiór śmieci UG
Od 1 kwietnia w Gminie Lubin obowiązywać będą, nowe wyższe stawki opłat za śmieci. Podwyżka spowodowana jest m.in. prawie czterokrotnym wzrostem tzw. opłaty marszałkowskiej oraz drastycznie rosnącymi kosztami przetwarzania odpadów. To tendencja ogólnopolska, na którą wpłynęły zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Obecne stawki opłat za odpady komunalne w Gminie Lubin obowiązywały od lutego 2016 r. Jednak jak informują przedstawiciele Urzędu Gminy, nie pokrywają one rzeczywistych kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

- W 2018 roku Gmina dopłaciła do niego ok. 800 tys. zł, a w 2019 ok. 2,3 mln zł. Podczas kontroli w 2019 r. Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła uwagę, że gmina powinna zbilansować dochody z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami z ponoszonymi kosztami - powiedziała nam Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy.

Wójt Gminy Lubin w przedłożonym Radzie Gminy projekcie uchwały w sprawie ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi zaproponował kwotę 33, 86 zł od jednego mieszkańca, zamieszkującego daną nieruchomość oraz zwolnienie w wysokości 4 zł od osoby w gospodarstwach, które posiadają kompostownik i gromadzą w nim bioodpady.

Komisja Budżetu i Finansów Rady Gminy Lubin wniosła o zmiany w projekcie uchwały, proponując stawki, które ostatecznie zostały przyjęte i będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

NOWE STAWKI:
Jeśli nieruchomość zamieszkuje 1 osoba – 33 zł miesięcznie od mieszkańca
Jeśli nieruchomość zamieszkują 2 osoby – 31 zł miesięcznie od mieszkańca
Jeśli nieruchomość zamieszkują 3 osoby – 29 zł miesięcznie od mieszkańca
Jeśli nieruchomość zamieszkują 4 osoby – 27 zł miesięcznie od mieszkańca
Jeśli nieruchomość zamieszkuje 5 osób – 25 zł miesięcznie od mieszkańca
Jeśli nieruchomość zamieszkuje 6 i więcej osób – 23 zł miesięcznie od mieszkańca
Kwotę zwolnienia dla mieszkańców gospodarstw kompostujących bioodpady ustalono na poziomie 3 zł od osoby.

- Nowe przepisy wprowadzają także obowiązkową segregację odpadów. Gospodarstwa, które nie będą jej prowadzić obciążone zostaną tzw. opłatą podwyższoną czyli de facto grzywną, której wysokość w Gminie Lubin ustalono na poziomie czterokrotności nowej stawki od osoby - dodaje Maja Grohman.

Uchwalone przez Gminę Lubin stawki opłat za odbiór odpadów nie bilansują wydatków, jakie samorząd będzie ponosił z tego tytułu. Gmina Lubin rocznie dopłaci do odbioru odpadów od mieszkańców ok. 1,5 miliona złotych.

Przetarg na świadczenie usług związanych z gospodarką odpadami w Gminie Lubin wygrało konsorcjum trzech firm Ekopartner Recykling, Ekon Trader oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin, jedyne, które stanęło do przetargu.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kurys

Za segregowane powinni nam dopłacać ponieważ zostają przetworzone i zyskują na wartości

P
Po co

Po co segregować jak do śmieciarki wyrzucą wszystko

Dodaj ogłoszenie