Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Lubin trwa kwalifikacja wojskowa w cieniu wojny w Ukrainie

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
st. szer. Natalia Wawrzyniak
W gminie Lubin na tegoroczną kwalifikację wojskową wezwano rocznik 2003 oraz roczniki starsze, które nie zgłosiły się w latach ubiegłych. To łącznie 118 osób. W pierwszym dniu kwalifikacji stawiły się 24 osoby. Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnego pełnienia służby.

Zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy obywatel ma obowiązek chronić Ojczyznę. Mimo, że nie ma teraz w kraju obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, to każdy mężczyzna, który kończy 19 lat musi stawić się na kwalifikacji wojskowej. Osoby zakwalifikowane do służby, które są w wieku od 19 do 55 lat może objąć powszechny obowiązek obrony, w sytuacji zagrożenia kraju.

Pixabay

Jak wyjaśniał Mirosław Czerniawski z głogowskiej Wojskowej Komisji Uzupełnień, która od 25 kwietnia została przekształcona w Wojskowe Centrum Rekrutacji:

– Obowiązek odbycia zasadniczej służby wojskowej w naszym kraju nie został zlikwidowany, tylko zawieszony. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, to prezydent kraju na wniosek Rady Ministrów może go przywrócić.

Urząd Gminy Lubin

Obecnie Wojsko Polskie liczy 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowa ustawa o obronie Ojczyzny obowiązująca od 23 kwietnia 2022 r. zakłada zwiększenie liczebności zawodowej armii do 300 tys. żołnierzy: 250 tys. zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT. To proces rozciągnięty w czasie, ponieważ oprócz zwiększenia liczebności wymaga m.in. rozbudowy infrastruktury, obiektów, uzbrojenia.

– Mamy w kraju pięć rodzajów sił zbrojnych, w tym Wojska Obrony Terytorialnej, które mają liczyć 50 tysięcy osób. Organizowane są już od kilku lat i docelowo w każdym powiecie ma być brygada obrony terytorialnej – uzupełniał Mirosław Czerniawski.

Przypomnijmy, że kategorie wojskowe, jakie można otrzymać podczas kwalifikacji wojskowej, to: A, B, D i E.

  1. kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
  2. kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,
  3. kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  4. kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny
Urząd Gminy Lubin

Wójt Gminy Lubin wezwał w tym roku do kwalifikacji wojskowej:
- mężczyzn urodzonych w 2003 roku;
- mężczyzn urodzonych w latach 1998 – 2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998 – 2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto