Spis treści
To miejsce, w którym można kupić niemal wszystko, od używanych mebli, po sprzęt RTV i AGD, oświetlenie, odzież, szkoło, porcelanę. Są też rowery, zabawki, dywany, czy ozdoby. Do Czacza przyjeżdżają klienci niemal z całej Polski, bo to jedyna wieś – stragan w kraju. Żeby wszystko zobaczyć warto zarezerwować sporo czasu. No i mieć gotówkę.
- Górale mocno się targują! - śmieje się jedna z właścicielek namiotu wypełnionego po brzegi m.in. tapicerowanymi kanapami i ogromnymi sofami w stylu Ludwika XV. - Ale mamy tu wielu ludzi z Dolnego Śląska, czy okolic Warszawy. Nikt nie mówi, że daleko. Teraz droga dobra, bo obok zbudowali nową „eskę”.
Zobacz, jak dojechać do Czacza?
Czacz to ładna wieś w gminie Śmigiel (powiat kościański) w południowej części województwa wielkopolskiego. Tuż przy nowej trasie S5 Poznań – Wrocław. Z Głogowa to nieco ponad 60 km, a dojazd zajmuje godzinę. Najlepsza trasa wiedzie przez Wschowę i dalej w kierunku Leszna. Przed Lesznem należy wjechać na S5 w stronę Poznania.

Ktoś, kto przyjedzie tam pierwszy raz zdziwi liczba hal i namiotów z używanymi rzeczami. Na stoiska do handlu poprzerabiano wiele stajni, stodół i garaży. Przy ulicy ustawiono też namioty z i towarem. Można więc iść przez wieś, od obejścia do obejścia i szperać po straganach.
Zobacz też:
Handel się zaczął blisko 30 lat temu
- Teraz to i tak już jest nas mniej, bo się ludziom nie opłaca, ale w najlepszym czasie w Czaczu było około 300 handlarzy – przyznaje pan Piotr, który pomaga w biznesie synowi. Wspomina, że wioska zajęła się handlem używanym towarem z Zachodu ponad 20 lat temu. - Właściwie to zaczęło się w sąsiedniej wsi. Potem ktoś z Czacza pojechał jako kierowca po towar i przywiózł też dla siebie. Przywozili głównie telewizory, magnetowidy i trochę mebli. Jak się okazało, że można na tym zarobić to zaczęli jeździć inni.
Hale, magazyny i stodoły wypełnione są towarem z Niemiec, Belgii i Holandii. Kiedyś wystarczyło wziąć go niemal za darmo z „wystawek” przed domami. Dziś trzeba już za niego płacić.
- Jakby syn miał kogoś zatrudnić do pomocy w sprzedaży, to miałby otwarte tylko na weekendy, tak jak wielu już robi – dodaje starszy mieszkaniec Czacza doglądający dobytku w dużej, starej stodole, w której upchnięto mnóstwo towaru. - A tak, to ja mam zajęcie, a on parę groszy w kieszeni.
Kiedy najlepiej pojechać do Czacza?
Dostawy towarów odbywają się w czwartek i piątek każdego tygodnia. Wybierając się do Czacza najlepiej zrobić to w weekend w godz.10 -15. Wtedy czynne są wszystkie hale. W pozostałe dni tygodnia część hal jest zamknięta.
Do Czacza, oprócz zwykłych klientów przyjeżdżają też inni handlarze. Szukają antyków i ciekawych przedmiotów, na których mogą zarobić.
Zobacz, co można kupić w Czaczu
W Czaczu kupisz prawie wszystko - meble, ubrania, zabawki, r...
Zobacz także:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci