Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulga w Szczecinku za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Rajmund Wełnic
Opłata przedształceniowa w Szczecinku dotyczy kilku tysięcy osób
Opłata przedształceniowa w Szczecinku dotyczy kilku tysięcy osób Rajmund Wełnic
60-procentową ulgę w opłacie przekształceniowej w Szczecinku otrzymają świeżo upieczeni właściciele gruntów pod domami, które mieli w użytkowaniu wieczystym. Pod warunkiem, że się pośpieszą i opłatę wniosą jednorazowo.

Warunki uchwalonej właśnie przez szczecineckich radnych bonifikaty w opłacie przekształceniowej użytkowania wieczystego w pełną własność są niemal identyczne, jak w wypadku gruntów Skarbu Państwa. Nowi właściciele (użytkownicy wieczyści nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi stali się nimi z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku) – pod warunkiem, że pisemne zgłoszenie zamiaru jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej zostanie zgłoszone burmistrzowi Szczecinka do 31 stycznia 2020 roku – otrzymają 60-procentową ulgę.

Bonifikata będzie stopowo maleć – już w drugim roku (po 31 stycznia 2020) o 10 procent, aby stopnieć do 10 procent w roku szóstym po przekształceniu.

Radni Prawa i Sprawiedliwości co prawda postulowali, aby – wzorem niektórych miast, które przyjęły większe bonifikat – aby ulga była większa, ale konkretnych propozycji już nie mieli. Stanęło więc na propozycji burmistrza Szczecinka, aby przyjąć rozwiązania zbliżone do tych dotyczących gruntów państwowych.

Przypomnijmy, że w Szczecinku jest około 260 nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi w tym około 160 domków jednorodzinnych, pod którymi grunty mieli w tzw. użytkowaniu wieczystym. Piszemy mieli, bo wszyscy automatycznie stali się już ich właścicielami. Muszą za to jednak zapłacić opłatę przekształceniową.

Albo przez 20 lat w ratach w wysokości zbliżonej do dawnej opłaty za użytkowanie wieczyste lub jednorazowo z uwzględnieniem bonifikaty ustalonej poszczególne gminy, o ile to one były dysponentami gruntów. Mogą to też – obok Skarbu Państwa – być, choć rzadziej powiat lub województwo samorządowe.

- Mamy rok na wydanie właścicielowi zaświadczenia, na podstawie którego dokonane zostaną zmiany w księgach wieczystych – mówi Tomasz Piesik, dyrektor wydziału nieruchomości w Urzędzie Miasta Szczecinek. – Jeżeli ktoś zwróci się o to pisemnie, otrzyma zaświadczenie w ciągu 4 miesięcy, a w przypadku , gdy wniosek dotyczy lokalu i będzie uzasadniony potrzebą dokonania czynności cywilnoprawnej , nawet w ciągu miesiąca.

Potem – o ile mamy wolę zapłacić jednorazowo z wykorzystaniem bonifikaty – należy taki zamiar zgłosić burmistrzowi na piśmie. W przeciwnym razie całą opłatę będziemy płacić co roku w ratach przez 20 lat. Opłata przekształceniowa za rok 2019 będzie płatna dopiero w roku 2020 , ale od razu z kolejną opłatą za ten rok.

Użytkowanie wieczyste to koślawa forma własności, relikt po PRL, który oddawał ograniczone prawo własności na 99 lat w zamian na uiszczanie rocznej opłaty za grunt należący zwykle do Skarbu Państwa lub gminy. Taka forma własności ma wiele minusów, kłopotliwe i kosztowne są aktualizowane co jakiś czas wyceny gruntów, które – zwłaszcza w wielkich miastach – są bardzo wysokie, a od nich zależy wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Podnoszony był także argument, że taka forma własności może być podważana np. przez niemieckich byłych właścicieli nieruchomości na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto