Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Aleksandrowa i Ciechocinka porozmawiali z astronautą Timem Peake’m

red/UM Aleksandrów Kujawski
Magdalena Mańkowska
14 kwietnia Małgorzata Ciurlik i Oliwer Bykowski z Gimnazjum nr 1 im. Lotników Polskich w Aleksandrowie Kujawskim wraz z dwojgiem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku i opiekunką p. Magdaleną Mańkowską pojechali do Warszawy, aby wziąć udział w historycznym wydarzeniu – pierwszym wspólnym połączeniu ESA i NASA z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Zaproszeni byli nauczyciele i uczniowie z 40 polskich szkół. O godz. 14.00 w Centrum Nauki Kopernik zostało nawiązane połączenie ze stacją i odbyło się wideo-spotkanie z Timem Peake’m, który opowiadał o życiu na stacji i odpowiadał na pytania uczniów.

W rozmowie uczestniczyli także nauczyciele z Norwegii, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obok Tima Peake’a pojawili się astronauci NASA, Tim Kopra i Jeff Williams, którzy odpowiadali na pytania agencji prasowej Associated Press. W Polsce całe wydarzenie prowadził dr Jakub Bochiński koordynator ESERO-Polska, a na pytania, na które Tim Peak nie zdążył odpowiedzieć, odpowiadał Sławomir Zdybski, który pracuje w ESA. Jest odpowiedzialny za komponent edukacyjny wszystkich europejskich misji kosmicznych oraz wdrożenie programu edukacyjnego dla każdego astronauty ESA.

Po krótkiej przerwie Sławomir Zdybski wygłosił bardzo ciekawy wykład o tym, jak wygląda szkolenie astronautów, jak odbywa się lot w kosmos, w jaki sposób dociera na stację zaopatrzenie i jak wygląda życie codzienne na stacji kosmicznej. Nikt chyba nie zazdrościł astronautom drogi powrotnej w bardzo ciasnej kapsule.

Zwieńczeniem wydarzenia był pokaz w planetarium.

Uczniowie i nauczyciele, którzy rozmawiali z Timem Peake’m, to uczestnicy projektu „Kariery kosmiczne 2016” – organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO - Polska w ramach współpracy między Europejską Agencją Kosmiczną a Centrum Nauki Kopernik. Spotkanie z astronautą poprzedziły specjalne warsztaty ESERO dla edukatorów, oraz przeprowadzone wspólnie z uczniami projekty szkolne. Ich celem było przybliżenie młodym ludziom możliwości rozwoju, jakie otwiera posiadanie kompetencji związanych z naukami ścisłymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto