Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Protestują ws. najstarszego schroniska górskiego w Tatrach

red.
Wikipedia. Autor: Bubamara
Kilkaset osób, w tym miłośnicy gór z Polski, pojawiło się w piątek 6 grudnia przed słowackim parlamentem w Bratysławie. Odbył się tu bowiem protest taterników, którzy sprzeciwiają się decyzji TANAPu (park narodowy w słowackich Tatrach), który zamierza pozbyć się ze swojego terenu obecnego dzierżawcy Rainerowej Chaty – najstarszego ciągle działającego schroniska górskiego w Tatrach.

Niewielki budynek prowadzi od lat 90. XX wieku Peter Petras - tragarz górski i nauczyciel z Kieżmarku. Od kilku lat pomaga mu w tym syn. Mężczyzna przed blisko 30 laty wydzierżawił obiekt od TANAPU a następnie własnymi siłami przeprowadził jego gruntowny remont. Stworzył tez niezwykły klimat tego miejsca. Przy Chacie odbywają się bowiem często np. koncerty muzyki folk.

Teraz Petras może jednak stracić prawo do prowadzenia budynku. TANAP uznał bowiem, że kwota 1500 euro rocznie, jakie płaci on za dzierżawę budynku, jest śmiesznie niska. Dlatego też chce, by kwota wynajmu została podniesiona i to znacznie. Nowy czynsz ma bowiem wynieść aż 27 tysięcy euro rocznie.

Jak mówi Petras, w rozmowie ze słowackim dziennikiem SME ta kwota jest dla niego nierealna. Przyznaje, że nie będzie w stanie zarobić na taki wysoki czynsz, prowadząc schronisko, pomimo że statystyki pokazują, iż w zeszłym roku odwiedziło je aż 35 tysięcy ludzi.

WIDEO: Krótki wywiad

Rainerowa Chatka czy inaczej chata Rainera to schronisko dla turystów, położone na wysokości 1301 m n.p.m. w Dolinie Zimnej Wody, u zbiegu Doliny Staroleśnej i Doliny Małej Zimnej Wody w słowackich Tatrach Wysokich na Staroleśnej Polanie. To najstarsze ze schronisk tatrzańskich. Wybudowane zostało w 1863 r. przez Jána Juraja Rainera dla turystów przyjeżdżających tutaj, aby zwiedzić Wodospady Zimnej Wody. Nosiło wówczas w języku niemieckim nazwę Rainerhütte, a po węgiersku Rainer-kunyhó. Po wojnie budynek został przejęty przez TANAP, w latach 1982–1983 został wyremontowany, nie był jednak wykorzystywany. Ponownie ruszyło w 1998 roku.

Chata jest bardzo mała – jednoizbowa, zbudowana z kamienia. Dzisiaj kamienna Rainerowa Chatka nie oferuje noclegów (chyba, że w ekstremalnych przypadkach). Znajduje się tu bufet, sklep z pamiątkami i muzeum tragarzy tatrzańskich – nosiczów (słow. nosiče). Tuż obok Schroniska Rainera znajdowały się fundamenty dawnego, wybudowanego w 1884 i rozebranego w 1980 roku, Schroniska pod Kozicą (chata Kamzík). W środku budynku znajduje się kaflowy piec, na którym przygotowywane są posiłki.

- Peter Petras, chatar, jest bardzo sympatycznym człowiekiem. Dba o turystów, o domową atmosferę chaty, o swoje mini-muzeum – czytamy opinię o właścicielu schroniska na stronie TANAPu. - Corocznie w okresie zimowym osobiście wykonuje obok chaty ogromnych rozmiarów szopkę ze śniegu i bloków lodowych. Jeśli tylko śnieg dotrwa do Świąt Wielkanocnych to i pisankę wielkanocną tam zobaczymy. Tradycją się stało, że na święto Trzech Króli pod tą oryginalną szopką odbywa się impreza folklorystyczna dzieci z Lendaku pod hasłem „Pokłon Trzem Królom”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tatry. Protestują ws. najstarszego schroniska górskiego w Tatrach - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto