Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie cuda w naszych lasach. Wiecie do czego służy ta chałupnicza aparatura? [ZDJĘCIA]

ADA
Aparatura do pozyskiwania soku  z brzozy w lesie w Lubinie. Lepsza byłaby szklana butelka.
Aparatura do pozyskiwania soku z brzozy w lesie w Lubinie. Lepsza byłaby szklana butelka. Bogdan Herba/FB Nadleśnictwo Lubin
- Spacerując po lesie możemy natknąć się na dziwną aparaturę. Rurka, pojemnik plastikowy lub szklany. Tak wygląda proces pozyskiwania soku z brzozy. Sok jest bogatym źródłem potasu, wapnia, magnezu, witaminy C, soli mineralnych, jest jednak jedno ale. Na pozyskiwanie soku musimy mieć pozwolenie od zarządcy terenu - napisał na stronie Nadleśnictwa Lubin na FB, leśniczy Bogdan Herba. Ale miłośników soku z brzozy można spotkać nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju.

Pan Bogdan przestrzega również, że legalnie można pozyskiwać sok z brzozy jedynie na swojej posesji. Czy to niszczy drzewa? Nie, bo jak wyjaśnia leśniczy, rana w pniu nie jest na tyle głęboka, by mogła być szkodliwa.

- Oczywiście za jeden pojemnik nikogo ścigać nie będziemy, jednak jeśli pojawi się ich więcej, trzeba będzie podjąć kroki. Bywały lata, że mieszkańcy Lubina próbowali pozyskiwać sok z brzóz w lubińskich lasach na komercyjną, dużą skalę, a na to godzić się nie możemy - zaznacza leśniczy. I dodaje, że w tym wypadku znacznie lepszy były pojemnik szklany, a nie plastikowy, zwłaszcza po płynie do spryskiwaczy...

Pan Bogdan Herba tłumaczy również, że cudowne, zdrowotne właściwości soku z brzozy doceniają głównie starsi mieszkańcy, którzy wiedzą, jak go pozyskiwać. Okazuje się jednak, że sok z brzozy jest również modny wśród miłośników ekologicznych medykamentów.

Sok z brzozy można też kupić w aptece, w sklepach ze zdrową żywnością, czy na portalach aukcyjnych. Kosztuje kilka - kilkanaście złotych w zależności od pojemności.

Sok z brzozy zbiera się na przednówku (najlepiej zanim pojawią się liście). Jest słodkawy, ma w sobie dużo witaminy C, wapnia, żelaza i magnezu. Witamina C wspomaga odporność, wapń dobrze wpływa na układ kostny, żelazo jest dobre na krew, a magnez m.in. na dobrą pamięć. Sok pomaga w gojeniu ran i zwalczaniu przeziębienia, wspomaga leczenie wrzodów żołądka, chorób nerek, układu krwionośnego, anemii, rwy kulszowej. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto