Szokujące nagrania sprzed lubińskiego SOR. Mamy wyjaśnienia prezes Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Udostępnij:
Wczorajsze (24.01) nagrania posła Piotra Borysa mrożą krew w żyłach. Kolejka karetek przed lubińskim Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, a w nich pacjenci czekający na przyjęcie kilka godzin. O zaistniałej sytuacji rozmawialiśmy z Małgorzatą Bacią - prezes Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie oraz Tomaszem Koziełem rzecznikiem szpitala legnickiego.

Filmy opublikowane w mediach społecznościowych posła Piotra Borysa wywołały szeroką dyskusję o stanie polskiej służby zdrowia. Poseł zwrócił się z apelem do Ministra Zdrowia

- Panie Niedzielski, apeluję aby coś pan z tym zrobił, bo to jest ewidentnie zagrożenie życia - mówi na nagraniu.

Pierwszy film można obejrzeć na FB profilu posła Piotra Borysa
Drugi film z profilu posła
Trzeci film z profilu posła

Na nagraniu poseł mówi o tym, że taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Lubinie, lecz również w Legnicy dzieje się to samo

Dziś w sprawie wyjaśnienia udzieliła prezes Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie Małgorzata Bacia. Opisała wczorajszy dzień jako bardzo trudny dla Lubina. Spowodowane to było tym iż wstrzymano przyjęcia do oddziału internistycznego w szpitalu na Bema w związku z powstaniem w nim ogniska Covid-19 do czasu uzyskania w nim prawidłowej sytuacji sanitarno- epidemiologicznej.

- Brak dostępności łóżek internistycznych spowodował fakt niemożliwości przekazywania pacjentów z SORu do interny. W dniu wczorajszym doszło również do ogniska zapalnego w naszym sąsiednim szpitalu, z którym współpracujemy- Miedziowe Centrum Zdrowia i ten oddział również nie przyjmował pacjentów internistycznych. To spowodowało absolutne skumulowanie potrzeb w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i w pewnym sensie jego niewydolność, choć oddział pracował przez całą dobę. Przypomnę, że na naszym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dysponujemy ośmioma miejscami w tej chwili hospitalizujemy tam od 13 do 16 pacjentów. Wczoraj przez kilka godzin było tam 23 pacjentów - informuje Małgorzata Bacia.

Prezes lubińskiej placówki poinformowała, że nie ma wpływu na to, że sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest coraz trudniejsza. Dochodzi do bardzo dużej ilości zakażeń koronawirusem, brakuje miejsc, kadry lekarskiej i pielęgniarskiej

- Jest to sytuacja, która zdarzyła się w Lubinie po raz pierwszy, ale która jest codziennością szpitali wrocławskich. Tam czas oczekiwania pod SORami to jest od 7 do 9 godzin. Bardzo nad tym ubolewam, że wczorajsza sytuacja miała miejsce u nas. Zakładać jednak należy, że ta sytuacja będzie się pogłębiać i będzie coraz trudniejsza. Jest to niespotykany dotąd napływ pacjentów, z którym jakoś będziemy musieli sobie poradzić. Wszyscy wczorajsi pacjenci zostali przyjęci i ich stan jest stabilny - dodaje Małgorzata Bacia.

Co na zarzuty posła Borysa odpowiada rzecznik legnickiego szpitala

- Raz na jakiś czas, mniej więcej dwa razy do roku zdarzają się takie sytuacje, że pojawia się szum medialny związany z rzekomo dużą ilością karetek na podjeździe do legnickiego SORu, skutek tego jest taki, że za każdym razem muszę dementować te informacje. W tej sytuacji jest tak samo. U nas wczoraj nie było takich spiętrzeń, maksymalny czas oczekiwania karetki to pół godziny, sporadycznie zdarzają się sytuacje, że karetka czeka dwie godziny i podobna sytuacja do tego co się działo w Lubinie nie miała miejsca. Identycznie jest ze sprawą pacjentki z udarem, która wg nagrywającego została cofnięta z Legnicy. Takiej sytuacji nie było. - komentuje rzecznik legnickiego szpitala Tomasz Kozieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie