Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stracili majątek. Oszuści znów zaatakowali!

Ewa Chojna
Stracili majątek. Oszuści znów zaatakowali!
Stracili majątek. Oszuści znów zaatakowali!
Mieszkańcy gminy Chocianów stali się ofiarami oszustów. Przekazali złodziejom 75 tysięcy złotych, które miały pomóc ich synowi nie trafić za kratki za rzekome potrącenie dziewczynki.

Jeden telefon, zdawkowe informacje o tym, że ich syn potrącił autem dziewczynkę i może trafić do więzienia. Ale jest wyjście - duże pieniądze w zamian za jego wolność, tylko trzeba je szybko wpłacić. Tak mieszkańcy Chocianowa stracili 75 tysięcy złotych. Jak informują policjanci, przy tego typu przestępstwach schemat działania oparty jest zawsze na podobnych zasadach.

- Oszuści kontaktują się telefonicznie. Podają się za policjantów, prokuratorów, adwokatów czy jak w ostatnim przypadku członków rodziny. Dysponując szczątkowymi danymi sugerują potencjalnym ofiarom, co mają robić, aby ochronić członka rodziny przed nieuchronnym więzieniem, np. tak jak to miało miejsce w opisywanym przypadku, w związku ze zmyślonym spowodowaniem zdarzenia drogowego - mówi Przemysław Rybikowski z KPP Polkowice. - Przestępcy budują przekonanie co do swych dobrych intencji. Towarzyszy temu pośpiech i konieczność natychmiastowego działania ze strony pokrzywdzonych, którzy działają pod presją czasu. Sprawcy nie zostawiają chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwych decyzji i za każdym razem sugerują niezwłoczne przekazanie gotówki.

Za 75 tysięcy złotych zmyślonej kaucji członek rodziny pokrzywdzonych zamiast trafić do więzienia miał odpowiadać za potracenie małoletniej dziewczynki z wolnej stopy. - Pokrzywdzeni wypłacili żądaną kwotę i pod namową oszustów udali się do Wrocławia, gdzie przekazali ją przestępcy podającemu się za adwokata syna - mówi policjant. - Dopiero wracając w rodzinne strony ofiary oszustwa pojechali do domu rzekomego sprawcy zdarzenia drogowego, który zaprzeczył, że spowodował jakiekolwiek wypadek.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy na „funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają, dlatego policjanci cały czas apelują o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami.


Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o niezwłoczne przekazanie pieniędzy należy zawsze:
– potwierdzić informację u innych członków rodziny;
– osoby podające się za naszego krewnego poprosić o osobisty kontakt;
– nie działać w pośpiechu;
– odłożyć termin udzielenia pożyczki;
– nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
– o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chocianow.naszemiasto.pl Nasze Miasto