Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby we Wrocławiu, czyli odkrycie na Wzgórzu Partyzantów! Zobacz co tym razem znaleziono! [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
11.08.2022 wroclaw
wzgorze partyzantow bastion sakwowy remont budowa
gazeta wroclawska
pawel relikowski / polska press
11.08.2022 wroclaw wzgorze partyzantow bastion sakwowy remont budowa gazeta wroclawska pawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Skarby we Wrocławiu, odnajdywane podczas prac budowlanych, nie powinny nikogo dziwić. Remontowany bastion na Wzgórzu Partyzantów odkrywa kolejne karty historii Wrocławia. Podczas prac w pawilonie perystylowym (dawna Reduta) robotnicy wydobyli kilkadziesiąt wyjątkowych kafli. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie.

Część znalezisk ozdabiało piec kaflowy, pozostałe mogą być fragmentami herbu Wrocławia. Widać na nich m.in. orły, lwa i fragmenty korony. Jedna z kafli na pewno była kratką wentylacyjną. Na płytkach widnieje też data A.D. 1760. Ustalono jednak, że nie jest to data ich produkcji, bo znajduje się na nich nazwa producenta - Villeroy&Boch.

- To jedna z najsłynniejszych firm zajmujących się wytwarzaniem wyrobów ceramicznych na świecie. Ten koncern kupił po I wojnie światowej zakład w Leśnicy. Wszystko wskazuje na to, że właśnie z tego miejsca pochodzą piękne kafle - mówi Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Archeolodzy zastanawiają się, co upamiętniać miał rok 1760. Możliwe, że chodzi o datę bitwy pod Kamienną Górą w wojnie siedmioletniej (nazywaną Pruskimi Termopilami), która miała wtedy miejsce. Projektant rewaloryzacji Bastionu Sakwowego, architekt Anna Morasiewicz zaznacza, że kafle pierwotnie mogą pochodzić nie z pawilonu perystylowego, ale kompletnie innego budynku.

- Nie wiadomo dokładnie z jakiego obiektu pochodzą kafle. Na budowach częstą praktyką było wykorzystanie wtórne rozbiórkowego materiału. Zamiast wywozić na gruz, zagospodarowywano go jako wypełnienie lub na zasypki - tłumaczy.

Są różne hipotezy: wykopalisko może pochodzić z rozbiórki fragmentu wnętrza jednego z pomieszczeń na Wzgórzu Partyzantów lub któregoś z pałaców przy ul. Teatralnej.

- Planujemy, aby te wyjątkowe elementy zostały wyeksponowane. Możliwe, że w Bastionie Sakwowym stworzymy lapidarium - dodaje Anna Morasiewicz.

Przypomnijmy, że to nie jedyne archeologiczne odkrycie dokonane podczas rewaloryzacji Wzgórza Partyzantów. Wcześniej odnaleziono pozostałości 150-letniej fontanny, ceglane mury z połowy XIX wieku oraz oryginalną sztukaterię.

Rewaloryzacja Wzgórza Partyzantów to kompleksowy remont dawnej Reduty, kolumnady, placu z fontanną, podziemnej kawiarni, bufetu i sanitariów. Prace kosztują blisko 27 mln zł, ich zakończenie przewidywane jest na 2023 r. Wykonawcą inwestycji jest firma Castellum.

NIE ZAPOMNIJ ZAJRZEĆ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto