Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd rozpoczyna sprzedaż pakietów akcji państwowych spółek

Łukasz Pałka, Henryk Sadowski
Rząd zapowiada wielką wyprzedaż spółek Skarbu Państwa. Chce w ten sposób załatać dziurę budżetową i uniknąć podwyżki podatków. Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że do końca przyszłego roku rząd sprywatyzuje ...

Rząd zapowiada wielką wyprzedaż spółek Skarbu Państwa. Chce w ten sposób załatać dziurę budżetową i uniknąć podwyżki podatków.

Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że do końca przyszłego roku rząd sprywatyzuje 54 spółki, z czego 15 jeszcze w tym roku. Dzięki temu do budżetu trafi 36,7 mld zł, co pozwoli uratować budżet przed katastrofą. Jeżeli plan się powiedzie, Polacy unikną wyższych podatków i znacznego zwiększenia deficytu, co z kolei nie zamknie nam drogi do szybkiego przyjęcia euro.

Prywatyzacja będzie się jednak odbywać w atmosferze protestów związkowców z państwowych spółek. Wczoraj Donald Tusk zapowiedział, że w pierwszej kolejności pod młotek pójdą akcje miedziowego koncernu KGHM, Grupy Lotos, Polskiej Grupy Energetycznej i Taurona. Chce jednak, by Skarb Państwa zachował pakiety kontrolne w tych spółkach.

Najwięcej emocji wzbudza sprzedaż 10 proc. akcji KGHM-u, na której budżet zarobi prawie 1,8 mld zł. Zaraz po ogłoszeniu wczorajszej decyzji rządu notowania koncernu na giełdzie zaczęły mocno spadać (o prawie 6 proc.), co pociągnęło w dół cały indeks WIG20. Inwestorzy zaczęli bowiem sprzedawać akcje miedziowego giganta, obawiając się spadku cen w niedalekiej przyszłości, gdy Skarb Państwa rzuci na rynek tak duży pakiet akcji.

Tymczasem rano przez dwie godziny strajkowali pracownicy lubińskiej spółki. Nie zgadzają się z planami rządu, bo ich zdaniem w ten sposób państwo może stracić kontrolę nad strategicznym sektorem, jakim jest polska miedź.
Według Ryszarda Zbrzyznego, szefa jednego z największych związków zawodowych w KGHM, plany rządu grożą wrogim przejęciem. W tej chwili Skarb Państwa kontroluje 42 proc. akcji KGHM. Reszta jest rozdrobniona i żaden inwestor nie posiada więcej niż 5 proc. walorów. Po sprzedaży udział Skarbu Państwa spadnie do 32 proc.
- Oczywiście, teoretycznie wrogie przejęcie w takiej sytuacji jest możliwe. Ale w przypadku tak dużej spółki jak KGHM byłoby to niezwykle trudne - uważa Wojciech Maryański z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd rozpoczyna sprzedaż pakietów akcji państwowych spółek - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto