Pytacie - ZUS odpowiada. Tarcza antykryzysowa

Ewa Chojna
Pytacie - ZUS odpowiada. Tarcza antykryzysowa
Pytacie - ZUS odpowiada. Tarcza antykryzysowa
Wasze pytania do ZUS.

Mam pytanie dotyczące zwolnienia przez ZUS z obowiązku opłacania składek w ramach tarczy antykryzysowej. Jako spółka komandytowa, która zajmuje się doradztwem ubezpieczeniowym i zatrudnia według stanu na 29 lutego 2020 r. 3 pracowników oraz 2 osoby na umowę zlecenia – złożyłem 3 kwietnia 2020 r. e-wniosek o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. czy mamy prawo do takiego zwolnienia?
Jerzy

Panie Jerzy, pana spółka nie znajdowała się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r. ponadto ma obowiązek składania dokumentów rozliczeniowych do 15 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły i dokumenty te składał pan zawsze w terminie dlatego spółka ma prawo do zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Spółka zgłoszona była, jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r. oraz na 29 lutego 2020 r. zgłoszonych miała do ubezpieczeń społecznych 5 osób (mniej niż 10 ubezpieczonych). Zwolnienie z opłacania składek nastąpi dopiero po złożeniu dokumentów rozliczeniowych.

Prowadzę działalność, w ramach, której zajmuję się profesjonalnym coachingiem i mentoringiem dla prezesów firm, szczególnie w zakresie publicznych wystąpień. Prowadzę moją firmę jednoosobowo od marca 2013 r. i opłacam składki wyłącznie na własne ubezpieczenia od najniższej podstawy wymiaru składek. W marcu 2020 r. osiągnąłem przychód w wysokości 20 tys. zł, ale w kwietniu 2020 r. mój przychód będzie maksymalnie 10 tys. zł. Za jakie miesiące mogę być zwolniony z opłacania składek na ZUS?
Mateusz

Panie Mateuszu, ponieważ nie znajdował się pan w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r., ale przychód w marcu był wyższy niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (15 681zł), więc ma pan prawo do zwolnienia z opłacania składek za dwa miesiące czyli kwiecień i maj 2020 r. Spełnia pan warunki gdyż zgłoszony był pan, jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r. i pana przychody w kwietniu były niższe od 15 681 zł. Ponieważ jest pan zwolniony z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych – ZUS sporządza je za pana.

Pracuję, jako kelner w kawiarni na podstawie umowy zlecenia zawartej od 10 stycznia na czas nieokreślony. Otrzymuję miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1 500 zł. Właścicielka kawiarni złożyła już wniosek o moje postojowe, ale chciałbym się upewnić czy dostanę postojowe i w jakiej wysokości?
Adam

Panie Adamie, właścicielka kawiarni potwierdziła, że od 1 do 13 marca w jej kawiarni było znacznie mniej klientów, a od 14 marca kawiarnia jest zamknięta z powodu COVID-19. W marcu pana przychód z umowy zlecenia wyniósł tylko 600 zł. Otrzyma pan świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2 080 zł, bo spełnia pan następujące warunki: podlegał pan ubezpieczeniom społecznym tylko jako zleceniobiorca, (czyli nie ma pan innych tytułów do ubezpieczeń społecznych), umowa zlecenia została zawarta przed 1 lutego 2020 r., właścicielka kawiarni potwierdziła przestój spowodowany wystąpieniem COVID-19 a w marcu wynagrodzenie pana było niższe od 15 595,74 zł (300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku).

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Materiał oryginalny: Pytacie - ZUS odpowiada. Tarcza antykryzysowa - Dolnośląskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie