Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek kolejowy Warszawa Ochota w rejestrze zabytków Mazowsza. "Wysokie wartości artystyczne oraz nowatorstwo konstrukcji"

Monika Golonka
Monika Golonka
Szymon Starnawski/Polska Press
Generalny Konserwator zabytków objął ochroną przystanek kolejowy Warszawa Ochota. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa kultury, doceniono m.in. progresywne rozwiązania architektoniczne i wartość artystyczną budowli. Więcej informacji poniżej.

Wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin utrzymała w mocy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisującą do rejestru zabytków województwa mazowieckiego przystanek kolejowy Warszawa Ochota - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pawilon kasowy i kładka w rejestrze zabytków

Generalny Konserwator Zabytków wpisał do rejestru pawilon kasowy dworca i zachodnią kładkę nad torowiskiem wraz z dwoma zejściami na perony.

Za najcenniejszy element przystanku konserwator zabytków uznała właśnie wykonany w stylu modernistycznym pawilon kasowy zaprojektowany przez Wacława Zalewskiego. Charakterystyczny dach o kształcie paraboloidy hiperbolicznej i grubości 8 cm wykonano z żelbetu i pokryto mozaiką z kafli ułożonych w czarne i białe pasy. Pod wierzchołkami dachu umieszczono dwa ciągi schodów, które prowadzą na perony stacji.

Przystanek kolejowy Warszawa Ochota w rejestrze zabytków Maz...

Zastosowanie ww. formy o dynamicznej linii jest ilustracją progresywnych rozwiązań architektonicznych i wykazuje wysokie wartości artystyczne oraz nowatorstwo konstrukcji. Jednocześnie obiekt posiada walor przestrzenny i urbanistyczny, którego nośnikiem jest ekspozycja pawilonu kasowego posadowionego na kładce, a tym samym nadwieszonego nad torowiskiem.

Przystanek kolejowy Warszawa Ochota, z którego codziennie korzysta ok. 20 tys. pasażerów, leży na terenie Woli, w Alejach Jerozolimskich 58 (przy rondzie Zawiszy). Został zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka i oddany do użytku warszawiaków 29 września 1963 r.

Przystanek Warszawa Ochota w 1963 r.
Budynek Dworca Warszawa Ochota w 1963 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 2007-2009 r. dworzec przeszedł przebudowę, której celem było uzyskanie pierwotnego wyglądu obiektu za pomocą nowych materiałów.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa ma nowe zabytki. Kilkadziesiąt obiektów trafiło do gminnej ewidencji

Warszawa ma nowe zabytki. Kilkadziesiąt obiektów trafiło do ...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto