Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pośrednik dolnośląskiej „fabryki faktur” zatrzymany przez CBA. Przed bramą kopalni KGHM namawiał do przekrętu

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
CBA zatrzymało pośrednika dolnośląskiej „fabryki faktur"
CBA zatrzymało pośrednika dolnośląskiej „fabryki faktur" arch. red.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który nakłaniał pracowników kopalni KGHM do potwierdzania fikcyjnego obrotu towarem. W sprawie ustalono, że wystawiono kilkaset faktur na co najmniej 10 mln zł.

W rękach CBA jest mężczyzna, który nakłaniał pracowników kopalni KGHM do potwierdzania fikcyjnego obrotu towarem. Śledztwo nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Wystawiono kilkaset faktur na co najmniej 10 mln zł

Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy zorganizowanej grupy działającej od 2018 roku do 2024 roku dokonującej licznych przestępstw karno–skarbowych godzących w interesy ekonomiczne Skarbu Państwa. Podejrzani nabywali faktury VAT nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych, które ewidencjonowali i w oparciu o nie wystawiali kolejne fikcyjne faktury na rzecz dalszych uczestników przestępczego procederu.

- W ten sposób grupa przestępcza wprowadzała w błąd organy skarbowe, których celem było uszczuplenie należności publicznoprawnych wobec Skarbu Państwa. W ramach przestępczego procederu wystawiono kilkaset faktur na kwotę co najmniej 10 000 000,00 zł, tym samym ograniczając wysokość zobowiązań podatkowych na kwotę ponad 4 000 000,00 zł – informuje CBA.

 

Pośrednik oferował 50 zł za pustą fakturę

Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego pośrednik nakłaniał osoby obsługujące bramy wjazdowe na terenie kopalni KGHM do potwierdzania nieprawdy w dokumentach WZ wystawianych przez podmioty gospodarcze poprzez złożenie podpisu świadczącego o potwierdzeniu przyjęcia na teren kopalni towaru wskazanego w dokumentach. Wymienione towary stanowiły przedmiot wystawianych „pustych faktur” i nigdy nie przekroczyły bram wjazdowych kopalni. Pośrednik, w zamian za podpisany dokument WZ , oferował korzyść majątkową w kwocie 50,00 zł od sztuki.
1 lutego 2024 roku, na podstawie postanowienia prokuratora, CBA zatrzymali mężczyznę.

- W miejscu zamieszkania osoby zatrzymanej zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych w postaci dokumentów WZ oraz faktur dotyczących podmiotów gospodarczych objętych śledztwem – czytamy w komunikacie CBA.

Podejrzany został doprowadzony do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszał zarzuty z art. 271 k.k. oraz 258 k.k. (poświadczenie nieprawdy oraz udział w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym).
Wobec podejrzanego Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.
Prowadzone śledztwo jest rozwojowe. To druga realizacja procesowa w prowadzonym śledztwie, a zarzuty w tej sprawie usłyszało już 12 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pośrednik dolnośląskiej „fabryki faktur” zatrzymany przez CBA. Przed bramą kopalni KGHM namawiał do przekrętu - Góra Nasze Miasto

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto