Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać.

MSZ
Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać.
Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać. mat. prasowe
Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać. Oszuści nie odpuszczają! Wciąż próbują żerować na naiwności seniorów z zagłębia miedziowego... Ale nie tym razem! W ostatnim czasie oszuści na terenie Lubina próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych podając się za członka rodziny i policjanta. Dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, seniorzy nie stracili swoich wszystkich oszczędności. Lubińscy policjanci apelują o ostrożność, kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania i otoczenie troską przez rodzinę i przyjaciół swoich bliskich oraz osób samotnych z sąsiedztwa.

Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać.

Prowadzone działania oraz akcje prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa osób starszych, coraz częściej skutkują udaremnieniem działalności oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych.

- Sprawcy najczęściej podają się za członków najbliższej rodziny lub wcielają się w rolę pracowników różnych instytucji chcąc zbudzić zaufanie i wyłudzić wszystkie oszczędności życia - mówi mł. asp. Anna Szajbler, lubińska policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej..

Tym razem, 15 lutego br. telefon zadzwonił do 63 -letniej mieszkanki Lubina. Mężczyzna podając się za syna, oświadczył, że uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy na naprawę auta dla pokrzywdzonych. Drugi zaś z mężczyzn podając się za policjanta, usiłował wyłudzić od kolejnej 66- latki pieniądze w kwocie 35 tysięcy zł. Dzięki czujności seniorek nie doszło do oszustwa i tym razem kobiety nie straciły swoich oszczędności, a o niniejszym fakcie poinformowały KPP w Lubinie.

Lubińscy policjanci mając na uwadze powyższe sytuacje, apelują do osób starszych o rozsądek i rozwagę przy przekazywaniu jakichkolwiek pieniędzy osobom nieznanym. Aby nie stać się kolejną ofiarą bezwzględnego oszustwa pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, przypomina najważniejsze z nich Anna Szajbler.

- Jeżeli nie znamy odwiedzającego, warto spytać o cel wizyty oraz poprosić o okazanie dokumentu tożsamości lub identyfikatora.

- Nie należy także udzielać przez telefon, informacji dot. swoich danych personalnych, nr kont bankowych i haseł do nich.

- Starajmy się również unikać posiadania znacznej ilości gotówki w miejscu zamieszkania.

- Pamiętajmy również aby unikać podejrzanie korzystnych ofert, przede wszystkim gdy są one połączone z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności.

- Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy osobom obcym.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod nr tel. 997, gdyż dzięki natychmiastowej interwencji policjantów przestępcy będą mogli być szybko zatrzymani.

- W pracy funkcjonariuszy bardzo pomocne będą informacje pozyskane od pokrzywdzonego. Należy więc zapamiętać jak najwięcej szczegółów charakteryzujących sprawcę - mówi funkcjonariuszka i dodaje: - Lubińscy policjanci apelują także do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów i złodziei.

Policja Lubin: Czujni seniorzy nie dali się oszukać.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto