Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie dolnośląskiego sportu młodzieżowego w 2009 roku

Wojciech Koerber
Niewykluczone, że mistrzyni paraolimpijska Natalia Partyka będzie grała w Międzyszkolnym Klubie Sportowego Tenisa Stołowego Polkowice
Niewykluczone, że mistrzyni paraolimpijska Natalia Partyka będzie grała w Międzyszkolnym Klubie Sportowego Tenisa Stołowego Polkowice fot. archiwum klubu
W Lubinie mają kolejną olimpijkę, Natalię Czerwonkę, a w Polkowicach rozwija się tenis stołowy. Niewykluczone, że tamtejszy klub wzmocni w końcu osławiona Natalia Partyka

Nieco w cieniu wielkich sportowych wydarzeń o paszporty do Vancouver udanie walczą również zawodnicy z okręgu legnickiego. Przed tygodniem w Salt Lake City olimpijską nominację zdobyła panczenistka Cuprum Lubin Natalia Czerwonka. To m.in. wicemistrzyni Polski seniorek na 1500 m z Zakopanego, gdzie uległa jedynie utytułowanej Katarzynie Bachledzie-Curuś (z domu Wójcickiej), a także młodzieżowa mistrzyni kraju. Czerwonka jest drugą olimpijką z Lubina, gdy chodzi o panczenistki. W 1984 roku w Sarajewie występowała bowiem Liliana Morawiec. Olimpijczykiem, i to medalistą, jest także bokser Janusz Zarenkiewicz (brąz w Seulu), ale to inna para kaloszy.

- Warto również wspomnieć o naszym Łukaszu Górskim, mistrzu Polski juniorów, który na MŚ w Zakopanem plasował się na miejscach 10. i 12. - przypomina szef Cuprum Marian Węgrzynowski. - Nasz lubiński, 250-metrowy tor wystarcza do szkolenia podstawowego, czyli dla młodzików i juniorów młodszych. Jest też boisko hokejowe, no i wywalczyłem środki na przykrycie kompleksu dachem. Dzięki temu moglibyśmy również organizować zawody w short-tracku, które są - śmiem twierdzić - bardziej atrakcyjne od łyżwiarstwa szybkiego. Byłem na igrzyskach w Turynie, gdzie tę dyscyplinę śledziły tysiące widzów, podobnie jak jazdę figurową. Ci najlepsi mają umiejętności wręcz cyrkowe - dodaje.

Kapitalny był to również rok dla naszego tenisa stołowego, który wygrał klasyfikację województw. Złożyły się na to głównie sukcesy AZS-u UE Wrocław (2. miejsce) i MKS-u TS Polkowice (5.). A wygrał GLKS Nadarzyn. - W sporcie dzieci i młodzieży zdobyliśmy 29 medali, w tym 10 złotych - wylicza szef DZTS Zygmunt Sutkowski. Gwiazdki to m.in. Katarzyna Grzybowska (UKS Polkowice), członkini kadry narodowej, która wywalczyła dwa złota i srebro w młodzieżowych MP, a także Natalia Bajor i kadet Michał Bańkosz (oboje AZS UE), chłopak z pierwszej dziesiątki europejskiego rankingu w tej kategorii wiekowej. Uczyć jest się od kogo. W ekstraklasie na trzecim miejscu, i z szansami na medal DMP, jest wrocławski AZS (m.in. Daria Łuczakowska i Anna Janta-Lipińska). Do Polkowic może natomiast trafić niebawem Natalia Partyka, sponsorowana przez LG. Przedstawiać jej nie trzeba. Mistrzyni paraolimpijska z Pekinu i uczestniczka zeszłorocznych igrzysk. Rozmowy trwają.

- Za sukcesami Dolnoślązaków kryje się m.in. sprzyjająca polityka urzędu marszałkowskiego. Należymy do krajowej czołówki (3. miejsce), gdy chodzi o nakłady na sport kwalifikowany. W ostatnich latach ruszyło kilka nowych programów finansowych, ponad sto klubów otrzymało nagrody od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, stypendia mamy jedne z wyższych w kraju, a baza się poprawia, dotowana jest także wymiana międzynarodowa. Jestem przekonany, że przyniesie to wymierne rezultaty - uważa Paweł Olszański, kierownik wyszkolenia w Dolnośląskiej Federacji Sportu.

Powody do radości mają też m.in. w piłkarskim Zagłębiu Lubin, które w klasyfikacji klubowej uplasowało się za Lechem Poznań, a przed Jagiel-lonią Białystok i Arką Gdynia. Tam wyrósł piękny obiekt, z przeciwnościami losu fantastycznie radzą sobie natomiast hokeistki na trawie Polaru Wrocław (3.) i Polonii Wrocław (6.). Bazy nie ma (!), za to wyniki są. Budowa boiska już była blisko, pieniądze z ministerstwa sportu już były przyznane, lecz w mieście wycofali swoje poparcie dla budowy.
Gdy chodzi o nasz żeński basket, dość wysoko stoją akcje Orła Polkowice, szóstej siły w kraju. Piłka ręczna? Od lat króluje w zagłębiu miedziowym, lecz i we Wrocławiu nie zginęła. Ba! Tutejszy MKS MOS ustępuje jedynie Azotom Puławy. Ósma lokata dla Chrobrego Głogów.

Na uwagę zasługuje też m.in. dominacja w taekwondo ITF. Rządzi tu WSKT Wrocław przed WAT-em Wrocław, a na dokładkę szósty jest LKT Legnica. W kick-boxingu z kolei tylko z Polonią Leszno przegrał UKS GJ Głogów. I wreszcie akrobatyka sportowa. Na czele AZS AWF Poznań przed Stalą Rzeszów, na czwartej pozycji Victoria Jawor, a na ósmej AZS AWF Wrocław. A już latem 2010 roku MŚ w hali Orbita.

Dodajmy, że najlepszym klubem w kraju okazał się wrocławski Śląsk. Wizytówką jest sekcja strzelecka, zdecydowanie najlepsza w Polsce, przed Legią Warszawa, Zawiszą Bydgoszcz i Gwardią Zielona Góra. - Historyczne nazwisko to Poldek Kałuża, długoletni prezes okręgowego związku - dodaje Pilch. Do historii już dawno temu przeszła też Renata Mauer-Różańska, co nie znaczy, że jest w stanie sportowego spoczynku. Po urodzeniu drugiej córki cel ma jeden - Londyn 2012. Nowe nazwiska? Choćby młodzieżowy mistrz kraju Damian Komolka (karabin pneumatyczny).

Spory progres poczyniła sekcja pływacka. W kraju lepiej wypadły tylko Polonia Warszawa i AZS AWF Katowice. Na bazie Zespołu Szkół nr 24 utworzono Szkołę Mistrzostwa Sportowego, a kadrę trenerską tworzą m.in. były rekordzista Europy Piotr Albiński, Leszek Górski, Andrzej Werner i Kazimierz Bauer. Najlepszym 15-latkiem w kraju jest obecnie Maciej Zoniuk - mistrz Polski juniorów na 200 i 1500 m oraz rekordzista na 800 st. dowolnym.
- Gradacja jest taka - najwięcej punktów zdobywają młodzieżowcy, potem juniorzy starsi, juniorzy i na końcu młodzicy. Chcemy utrzymać poziom, choć Katowice mają o tyle korzystniejszą sytuację, że pozyskują młodzieżowców na studia. Nie muszą szkolić dzieciaków, u nas z kolei większość to wychowankowie od 6., 7. roku życia - dodaje Pilch.

W niektórych polskich szkołach bardzo popularne są na lekcjach WF-u tzw. zajęcia na macie. Tzn. macie piłkę i grajcie. Gdy chodzi o dolnośląskie maty zapaśnicze, jest lepiej. Dużo lepiej. W klasycznej i męskiej odmianie dyscypliny drugim polskim klubem - za Sobieskim Poznań - jest wspomniany Śląsk. Sztandarowe postacie? M.in. Damian Janikowski - brązowy medalista mistrzostw świata juniorów ze Stambułu i mistrz Polski seniorów oraz Paweł Poślad , mistrz kraju juniorów.

- Punktowali również Jakub Szczepaniak, Przemysław Kraczkowski, Marek Żygadło czy Krzysztof Adamczyk - wylicza trener Śląska Józef Tracz, trzykrotny medalista olimpijski od Seulu po Atlantę. Na Ogólnopolskiej Olimpiadze Młodzieży brąz wyszarpał też członek jego rodziny. Michał Tracz, czyli syn Mieczysława, nieco mniej utytułowanego brata Józefa.

Wrocławscy zapaśnicy trenują w hali, gdzie zimą długopisy przestają pisać, a nogi przymarzają do maty. Siłą rzeczy stawia się więc w klubie na zimny chów. - Za to atmosferę mamy gorącą. No i może po EURO 2012 coś się zmieni. Przy ul. Racławickiej, w miejscu starych otwartych basenów, ma powstać hala do sportów walki - przypomina Tracz.

Klasyfikacja województw

1. Mazowieckie 18 859,54
2. Wielkopolskie 15 248,27
3. Śląskie 14 171,21
4. Dolnośląskie 13 050,89
5. Małopolskie 11 227,36
6. Pomorskie 10 791,63
7. Kujawsko-pomorskie 9 333,83

Rządzi Śląsk

Śląsk Wrocław wygrał tegoroczną klasyfikację klubową w rywalizacji dzieci i młodzieży, wyprzedzając AZS AWF Katowice i Zawiszę Bydgoszcz. Jak to się robi?
- Szeroka praca od podstaw, codziennie trenuje u nas około 3 000 dzieciaków. Pomagamy praktycznie wszystkim resortom, wychowując mieszkańców miasta - zaznacza szef klubu Janusz Pilch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto