Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy butelkomat na Bielanach. W zamian za plastikowe butelki otrzymamy symboliczny grosz

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Na Bielanach uruchomiono pierwszą maszynę skupującą plastikowe butelki. W zamian za każdy oddany odpad otrzymamy symboliczny grosz. Butelkomat stanął w budynku centrum sportowego przy ulicy Lindego z inicjatywy klubu radnych ''Razem Dla Bielan''. Szczegóły w artykule poniżej.

Bielany zyskały swój pierwszy butelkomat. Jak działa to urządzenie?

Maszyna stoi przy wejściu głównym centrum sportowego przy ulicy Lindego 20. Obsługa jest bardzo prosta. Pusta butelka, którą chcemy oddać, może mieć maksymalną pojemność dwóch litrów oraz musi posiadać kod kreskowy. Opakowanie wrzucamy kodem kreskowym do góry. Urządzenie ma wczytane ponad 13 tysięcy kodów. Jeśli butelkomat nie będzie chciał przyjąć opakowania, należy je zostawić w szatni centrum sportowego. Firma obsługująca maszynę zaprogramuje brakujący kod.

Zobaczcie jak wygląda bielański butelkomat:

Pierwszy butelkomat na Bielanach. W zamian za plastikowe but...

Jedna plastikowa butelka - jeden grosz

Jak podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan, butelkomat ''ma przede wszystkim pełnić funkcję edukacyjną, zachęcać mieszkańców dzielnicy do właściwego zbierania i segregowania odpadów''. Z tego względu w zamian za każdą oddaną plastikową butelkę otrzymamy symboliczny grosz. Zupełnie inaczej niż u naszych zachodnich sąsiadów.

Zobaczcie tez:

W Warszawie powstała ekologiczna Biedronka. W środku kawiarnia, brak foliówek, darmowe Wifi i kasy rozładowujące kolejki

Ekologiczna biedronka w Warszawie. W środku kawiarnia, darmo...

Kaucja za butelki w Niemczech

W kontekście butelkomatów najczęściej przytacza się przykład naszego zachodniego sąsiada. Nic dziwnego. W Niemczech od lat każdy supermarket ma przy wejściu jeden lub nawet dwa automaty. Wszystko ze względu na system kaucjonowania opakowań bezzwrotnych, który obowiązuje tam od 2003 roku: butelka wody kosztuje mniej niż kaucja, którą trzeba za nią zapłacić, więc Niemcom najzwyczajniej opłaca się gromadzić plastik i oddać go podczas zakupów. Wystarczy, że przez odpowiedni otwór włożą butelki do automatu, a urządzenie naliczy należny zwrot pieniędzy, który będzie widoczny na ekranie obok. Gdy kończą wkładać butelki, otrzymują paragon, który wykorzystują przy płaceniu za zakupy lub zamieniają na gotówkę przy kasie. I nie jest to symboliczny cent, a 8, 10, 25 czy nawet 50 centów.

Jak działają działanie automaty do zwrotu butelek w Niemczech? Sprawdźcie na poniższym filmiku:

Recyklomaty w Warszawie

Przypominamy, że w lipcu w Warszawie pojawiły się pierwsze recyklomaty. W zamian za wrzucenie do maszyn pustych butelek bądź puszek otrzymywaliśmy punkty wymienne na nagrody m.in. zniżki na wydarzenia, zakupy czy napoje. Urządzenia zebrały 115 tys. odpadów w 3 miesiące i zniknęły z ulic stolicy. Powód? Liczne problemy techniczne. W rezultacie żółto-niebieskie maszyny usunięto z pl. Bankowego i ul. Ząbkowskiej. Miasto zapewnia, że po przeprowadzeniu testów funkcjonalności (2-3 miesiące) urządzenia powrócą, ale w innych lokalizacjach. Gdzie staną nowe recyklomaty w Warszawie? Sprawdźcie tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto