Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców

Ewa Chojna
Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców: koza Lubinka, kuc Verona, świnki maskowe i pawiątko
Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców: koza Lubinka, kuc Verona, świnki maskowe i pawiątko archiwum cep
Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców. Z Markiem Zawadką, dyrektorem Centrum Edukacji Przyrodniczej rozmawiamy o planach parku Wrocławskiego i zwierzakach minizoo

Lubin Centrum edukacji Przyrodniczej może się już pochwalić sukcesami rozrodczymi wśród lokatorów parku Wrocławskiego. Jakie maluchy możemy już oglądać w lubińskim minizoo w parku? Zobaczcie galerię zdjęć.

Ewa Chojna: W lubińskim minizoo pojawiły się nowe zwierzaki. Jakie sukcesy hodowlane ma już na swoim koncie Centrum Edukacji Przyrodniczej?
Marek Zawadka, dyrektor CEP: U nas urodziły się koza, kuc, oraz 12 świnek. Udał się także eksperyment, by kura wysiedziała jajko pawia. Wszystkie młode zwierzęta cieszą się zdrowiem i nie mają żadnej specjalnej diety. Teraz powoli trzeba będzie podłączać młodego pawia do stada, a co zrobimy ze świnkami maskowymi? Na razie przez pięć, do sześciu tygodni będą u nas. Później zadecydujemy wraz z wrocławskim ogrodem zoologicznym, jak rozwiązać ten problem.

W planach stworzenia ptaszarni i minizoo w Lubinie była hodowla i rozmnażanie zwierząt. Jak to wygląda w praktyce i jakie plany rozrodcze ma CEP na kolejne lata?
– Chcemy iść w kierunku rozmnażania ptaków. Takie były plany. Może uda nam się wzbogacić o kilka okazów. Wówczas byłaby to podstawa do wymiany z innymi ogrodami zoologicznymi.

Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców

Jak wygląda opieka nad zwierzętami w parku? Ile osób się tym zajmuje?
– Cztery osoby zajmują się mini-zoo i cztery ptakami. Pracują siedem dni w tygodniu, na dwie zmiany. Opiekę weterynaryjną sprawuje wskazany przez ogród zoologiczny lekarz, a nad dietą dla zwierząt czuwa przeszkolony przez ZOO pracownik. Tutaj więcej jest papierowej pracy niż realnego wydawania i przygotowania pożywienia.

Gdzie mogą trafić zwierzaki z Lubina? Czy szansę na adopcję zwierząt mają również osoby prywatne?
– To jest dosyć skomplikowana sprawa. Obecnie toczą się rozmowy z ZOO we Wrocławiu. Jak zwykle formalności urzędnicze i prawne powodują, że prosta sprawa staje się wyjątkowo skomplikowaną.

Czy w lubińskim minizoo pojawią się kolejne gatunki zwierząt?
– Minizoo już jest skompletowane. W zasadzie czekamy jeszcze na parę osłów oraz owiec, a wiosną mają do nas przyjechać króliki i indyki. Innych zwierząt nie przewidujemy.

Park Wrocławski jest jedną z największych atrakcji miasta. Jednak jego budowa nie została zakończona. Czego jeszcze w tym miejscu mogą spodziewać się mieszkańcy Lubina?
–W przyszłym roku planujemy rozmnożyć stado dinozaurów. Innym rodzajem inwestycji jest kosmetyka piaskownic, by po opadach deszczu nie zbierała się w nich woda.

Centrum Edukacji Przyrodniczej ma prowadzić żywe lekcje przyrody. Czego dzieci dowiedzą się w ich trakcie?
– Takie lekcje prowadzone są już od 1 października. Na tych żywych lekcjach przyrody uczniowie dowiadują się, m.in. co to jest hibernacja, gdzie występują poszczególne gatunki zwierząt, czy tego, jak wyglądała Ziemia w erze dinozaurów.

Więcej informacji o lekcjach w CEP znajdziemy na stronach internetowych pod adresami: www.parki-lubina.pl oraz ww.zoolubin.pl.

Park Wrocławski w Lubinie ma nowych młodych mieszkańców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto