Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści czyhają na twoje pieniądze! Lubińska policja podpowie, jak chronić się przed kradzieżą internetową

Piotr Michalczyk
Piotr Michalczyk
Spotkania "Senior Online" to seria edukacyjnych klipów, które informują o tym, jakie są rodzaje oszustw internetowych i jak się przed nimi chronić. Kolejny klip ukaże się już 7 listopada. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej nt. tego, jak nie zostać okradzionym w Internecie, zaproszone są do obejrzenia materiału, który można znaleźć tutaj. Premiera najnowszego materiału odbędzie się 7 listopada o godzinie 9:00 pod wskazanym linkiem.
Spotkania "Senior Online" to seria edukacyjnych klipów, które informują o tym, jakie są rodzaje oszustw internetowych i jak się przed nimi chronić. Kolejny klip ukaże się już 7 listopada. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej nt. tego, jak nie zostać okradzionym w Internecie, zaproszone są do obejrzenia materiału, który można znaleźć tutaj. Premiera najnowszego materiału odbędzie się 7 listopada o godzinie 9:00 pod wskazanym linkiem. Pixabay / zdjęcie poglądowe
Oszustwo internetowe to jeden z najpopularniejszych sposobów kradzieży w ostatnich latach. Właśnie dlatego lubińska policja organizuje spotkania edukacyjne, które mają odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania w tym temacie. Jakie są rodzaje oszustw internetowych? Gdzie zgłaszać tego typu oszustwo? A przede wszystkim, jak się przed nim ochronić? Na te pytania lubińscy funkcjonariusze odpowiedzą po raz kolejny już 7 listopada.

Spotkania "Senior Online" to seria edukacyjnych klipów, które informują o tym, jakie są rodzaje oszustw internetowych i jak się przed nimi chronić. Kolejny klip ukaże się już 7 listopada. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej nt. tego, jak nie zostać okradzionym w Internecie, zaproszone są do obejrzenia materiału, który można znaleźć tutaj. Premiera najnowszego materiału odbędzie się 7 listopada o godzinie 9:00 pod wskazanym linkiem.

Jakie są rodzaje oszustw Internetowych? Podajemy przykłady

Telefon z numeru podpisanego jako Twój bank to bardzo częste zjawisko. Pomimo licznych informacji o takim sposobie oszustwa, często złodziejom udaje się uzyskać dostęp do konta ofiary. Jak to wygląda? Oszust dzwoni i podaje się za pracownika działu bezpieczeństwa banku, informuje o próbie wykonania przelewu z konta ofiary na wysoką kwotę, która została przez jego dział zablokowana. Taka sytuacja wywołuje stres i sprawia, że nie myślimy logicznie. W takiej sytuacji ofiara jest na straconej pozycji i za namową osoby dzwoniącej podaje kody blik w celu zabezpieczenia pieniędzy z "zainfekowanego" konta bankowego, jednak suma nie wraca już na konto ofiary.

Dostałeś ostatnio informację o nieodebranej przesyłce? A może ktoś gwarantuje Ci ogromny zysk w zamian za "drobną" wpłatę? Jest szansa, że to próba oszustwa. Właśnie w taki sposób wzbudzane są emocje, które powodują, że możesz stracić jasność umysłu, bo któż z nas nie chciałby szybko i łatwo zarobić ogromnej sumy pieniędzy? Sztuczka polega jednak na tym, że pierwszy krok musisz wykonać Ty sam, a jeśli nie to pomoże Ci przy tym "fachowiec". Tym krokiem jest drobna wpłata, którą chcesz pomnożyć. Często jednak oszuści zachęcają, abyś najpierw pobrał na swoje urządzenie program, dzięki któremu będą mogli przejąć kontrolę nad jego systemem. Jeżeli masz na nim zapisane hasła lub zalogujesz się do banku, oszust na Twoich oczach może zacząć wykonywać przelewy.

Jak chronić się przed oszustwem w Internecie?

Powyżej znajdują jedynie dwa przykłady tego, jak bardzo kreatywni w swoich działaniach mogą być oszuści. Dlatego najważniejsze, co musisz zapamiętać, aby nie stać się ofiarą kradzieży to:

  • Nie wchodź w nieznajome linki, szczególnie, kiedy mail lub wiadomość zawiera wiele błędów językowych
  • Nie podawaj nikomu kodu BLIK, który daje możliwość autoryzacji transakcji bankowych
  • Kiedy dostajesz nieoczekiwany telefon z Banku - rozłącz się, a następnie zadzwoń na numer infolinii banku i zapytaj czy takie połączenie było do Ciebie wykonany
  • Dostałeś informację, że czeka lub idzie do Ciebie przesyłka, której nie zamawiałeś? Nie odbieraj jej. Możesz zapłacić za puste pudełko lub przedmiot o dużo niższej wartości niż kwota wpłacona
  • Przede wszystkim w sytuacjach nieszablonowych i mało prawdopodobnych zachowaj spokój i przemyśl, czy aby na pewno nie możesz być potencjalną ofiarą oszustwa.

Gdzie zgłaszać oszustwo internetowe?

Kradzież internetową należy zgłaszać na policję. Najlepiej udać się na pobliską komendę, aby odpowiedzieć na zadane przez funkcjonariuszy pytania. Sprawcy kradzieży Internetowej czują się bezkarni, ponieważ nie znamy ich danych, jednak jest wiele przykładów tego, że finalnie trafiają oni w ręce funkcjonariuszy.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto