Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszczędzając energię, chronisz Ziemię

[email protected]
Nie zdajemy sobie sprawę, że sami możemy się przyczynić do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery – w tym przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2) – a tym samym do ochrony środowiska.

Nie zdajemy sobie sprawę, że sami możemy się przyczynić do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery – w tym przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2) – a tym samym do ochrony środowiska.



W poprzednim numerze pisaliśmy o oszczędzaniu wody. Okazuje się, że każdorazowa kąpiel w wannie to nie tylko wielkie zużycie wody (200 l), ale i związana z tym emisja 4 kg CO2 – bo przecież wodę trzeba czymś podgrzać. Jeśli nie zakręcasz wody myjąc zęby, w ciągu roku marnujesz jej nawet 5.000 litrów wody, a tym samym przyczyniasz się do emisji ponad 100 kg dwutlenku węgla szkodzącego ziemskiej atmosferze.

Często gubi nas też zwykłe lenistwo. Na przykład urządzenie, którego nie wyłączamy całkowicie lecz pozostawiamy w trybie „standby” zużywa ok. 5 W. Jeśli mamy w domu cztery takie urządzenia, to w ciągu roku zużywają one prawie 150 kWh energii – a to z kolei skutkuje emisją ponad 200 kg CO2. „Stendbaje” z samych gospodarstw domowych w Polsce (jest ich około 8 mln) powodują emisję 1.600 000. ton CO2!


Niestety, nasza wiedza jest w tym zakresie znikoma. Wpływ produktu na środowisko to nadal najmniej istotna kwestia przy podejmowaniu decyzji o zakupie produktów codziennego użytku – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Liczy się przede wszystkim cena. Tymczasem to, co kupujemy i jakie decyzje – nie tylko zakupowe – podejmujemy na co dzień, ma olbrzymi wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, w tym na emisję CO2 do atmosfery. W naszym cyklu na temat zagrożeń dla środowiska przedstawiamy więc proste sposoby, jak we własnym zakresie chronić naszą planetę.

1. Po naładowaniu na przykład telefonu komórkowego, czy elektrycznej szczoteczki do zębów nie zostawiaj w gniazdku ładowarki – pomimo odłączenia telefonu nadal pobiera ona niewielką ilość energii.

2. Zawsze wyłączaj komputer na noc. Nie zapomnij też o wyłączeniu listwy zasilającej. Wyłączony zestaw komputerowy z drukarką może zużywać w stanie czuwania nawet do 40 W.

3. Korzystaj z funkcji zarządzania energią komputera, nastaw automatyczne wyłączenie (po 30 min), a także usypianie monitora (po 10 min).

4. Drukarkę włączaj dopiero przed drukowaniem. Nowoczesne drukarki uruchamiają się szybko, a praca w trybie czuwania również zużywa energię.

5. Jeśli często zapominasz wyłączyć radio czy telewizor przed pójściem spać, kup automat (cena od 20-50 zł), który wystarczy wpiąć do gniazdka – i zrobi to za ciebie.

Pamiętaj

• Monitory LCD są znacznie mniej energochłonne od monitorów tradycyjnych (CRT). Różnica w zużyciu energii może być nawet dwukrotna.
• Przed zakupem nowej drukarki zastanów się czy na pewno jest ci niezbędna drukarka laserowa. Taka drukarka zużywa kilkukrotnie więcej energii niż tradycyjna drukarka atramentowa.
• Zastanów się jak duży i głośny sprzęt audiowizualny jest ci potrzebny – mniejsze urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej.

Sprzęt radiowy i telewizyjny nie jest największym pożeraczem prądu. Najwięcej kosztuje praca lodówki i zamrażarki – nawet ta najbardziej oszczędna musi funkcjonować praktycznie na okrągło – pralki (tu najkosztowniejsze jest podgrzewanie wody) czy elektrycznego pieca kuchennego. Dlatego najwięcej możesz zaoszczędzić odpowiednio eksploatując właśnie te urządzenia.

6. Lodówkę ustaw z dala od wszelkich źródeł ciepła, nie może stać też blisko okna, bo ogrzeje ją słońce. Najlepiej, gdy lodówkę ustawisz obok kuchni – w spiżarni, gdzie temperatura może być niższa. Przy obniżeniu temperatury pomieszczenia o 1 stopień Celsjusza lodówka zużywa około 5 procent mniej energii.

7. Systematycznie odmrażaj lodówkę. Jeśli grubość szronu w zamrażarce dochodzi do pół centymetra, pobór energii jest o 30 procent wyższy niż w urządzeniu bez szronu. Przed rozmrożeniem zamrażalnika przełóż produkty do lodówki. Podczas rozmrażania będą schładzać inne produkty umieszczone w lodówce. W efekcie lodówka zużyje mniej prądu.

8. Wkładaj do zamrażarki tylko potrawy ochłodzone, a do lodówki – w szczelnych pojemnikach. Jeżeli do lodówki włożysz potrawy ciepłe, chłodziarka zużyje do trzech razy więcej prądu na ich ochłodzenie.

9. Utrzymuj temperaturę w lodówce nie niższą niż plus 4 stopnie Celsjusza, a w zamrażarce minus 18 stopni Celsjusza – zaoszczędzisz nawet ok. 16 proc. energii. Trwałość produktów nie zwiększa się przy dalszym obniżaniu temperatury.

10. Opuszczając dom/mieszkanie na dłużej niż dwa tygodnie wyłącz urządzenie i pozostaw uchylone drzwi, aby uniknąć pojawienia się pleśni.

Pamiętaj

• Dobierz wielkość lodówki do własnych potrzeb. Gospodarstwo jednoosobowe nie musi posiadać tak dużej lodówki jak czteroosobowa rodzina – w pierwszym przypadku wystarczy chłodziarka do 80 litrów, bez osobnego zamrażalnika, w drugim konieczna jest zwykle dwudrzwiowa lodówka do 250 l.

• Kupując lodówkę weź pod uwagę klasę energetyczną oraz dodatkowe funkcje np. automatyczne usuwanie szronu i wilgoci, funkcję podnoszenia temperatury na czas dłuższych wyjazdów lub kontroli otwartych drzwi. Najlepsze urządzenia posiadają klasę A++ i A+.

• Pamiętaj, że korzystniejsza pod względem energetycznym jest kombinacja chłodziarko-zamrażarki niż oddzielna lodówka i zamrażarka.

11. Z funkcji wstępnego prania korzystaj tylko, kiedy pierzesz rzeczy silnie zabrudzone. Pierz w wysokich temperaturach tylko, jeśli jest to konieczne. Piorąc w temperaturze 60 stopni Celsjusza zamiast 90 stopni Celsjusza, zaoszczędzisz do 40 proc. energii.

12. Dbaj o to, by grzałki nie pokryły się kamieniem – wtedy ich sprawność drastycznie spada.

13. Jeśli posiadasz nowoczesny model pralki używaj funkcji ekonomicznego prania, mimo że przez to pranie trwa nieco dłużej.
14. Susz pranie nie używając suszarki – suszenie w pralko-suszarce zużywa praktycznie tyle samo energii, co pranie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto