Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochroń siebie i innych przed tym niebezpiecznym gazem! Lubińscy policjanci podpowiadają, jak to zrobić

Piotr Michalczyk
Piotr Michalczyk
Pamiętajmy, że najgorszym doradcą jest panika, dlatego w sytuacji zagrożenia starajmy się działać "na chłodno". Jak najszybciej powinniśmy wezwać odpowiednie służby i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w tej sytuacji jest na pierwszym miejscu, dlatego pierwszą wykonaną czynnością powinno być otwarcie okien i drzwi.
Pamiętajmy, że najgorszym doradcą jest panika, dlatego w sytuacji zagrożenia starajmy się działać "na chłodno". Jak najszybciej powinniśmy wezwać odpowiednie służby i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w tej sytuacji jest na pierwszym miejscu, dlatego pierwszą wykonaną czynnością powinno być otwarcie okien i drzwi. pixabay.com / zdjęcie poglądowe
Rozpoczął się sezon grzewczy, a w raz z nim w ruch ruszyły różnego rodzaju domowe sprzęty grzewcze. Kominki, piece, urządzenia gazowe - choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie te sprzęty mogą powodować olbrzymie zagrożenie. Policjanci z lubińskiej komendy ostrzegają przed czadem, który co rok w sezonie grzewczym zbiera tragiczne żniwo.

Spis treści

Czad w statystycznej czołówce zatruć. Lubińscy funkcjonariusze ostrzegają!

Tlenek węgla, który na co dzień jest przez nas określany jako czad, zajmuje trzecie miejsce w statystykach zatruć. Przed nim znajdują się jedynie leki oraz alkohol. Czad jest bezwonny i bezbarwny, co znacznie utrudnia wykrycie jego obecności w powietrzu. Jak wskazują funkcjonariusze lubińskiej komendy, zatrucia najczęściej wynikają z niewiedzy mieszkańców, którzy w swoich domach nie stosują kilku bardzo ważnych, ale i prostych do wdrożenia zasad.

Lubińscy policjanci podpowiadają, jak uchronić siebie i domowników przed czadem

Choć zasady zabezpieczenia swojego domu przed czadem wydają się proste, to nie zawsze są stosowane. Powoduje to, że wielu mieszkańców powiatu lubińskiego zagrożonych jest zatruciem tlenkiem węgla. Co możemy zrobić, aby tego uniknąć?

  • Przede wszystkim musimy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń w domu
  • warto zastosować mikrowentylację okien i drzwi, co dodatkowo oczyści powietrze w pomieszczeniach
  • nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, jest to bardzo ważne, ponieważ zamykamy w ten sposób drogę ucieczki czadu z otoczenia
  • skorzystanie z usług fachowców, którzy dokonują okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych, czy też instalacji wentylacyjnej, uświadomi nas o kondycji sprzętów, które mogą zwiększyć niebezpieczeństwo zaczadzenia
  • nie należy spalać niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach
  • warto zainstalować specjalne czujniki tlenku węgla, który powinien znaleźć się w pomieszczeniach z kominkiem, kuchenką gazową, kotłowniach itp.

Jakie są objawy zatrucia czadem i co zrobić, kiedy ktoś z naszego otoczenia zostanie zaczadzony?

Zatrucie czadem można rozpoznać, kiedy osoba u osoby z naszego otoczenia zauważymy ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, nieregularny lub przyspieszony oddech, senność, nudności oraz osłabienie, znużenie, zaburzenia orientacji i zdolności oceny sytuacji oraz bierność w sytuacji zagrożenia.

Kiedy tylko dostrzeżemy takie objawy u drugiej osoby, należy natychmiast otworzyć wszystkie okna i drzwi, by usunąć z pomieszczeń trujący gaz, następnie powinniśmy jak najszybciej wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, a następnie rozluźnić mu ubranie tak, aby zwiększyć dopływ powietrza. Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Pamiętajmy, że najgorszym doradcą jest panika, dlatego w sytuacji zagrożenia starajmy się działać "na chłodno". Jak najszybciej powinniśmy wezwać odpowiednie służby i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w tej sytuacji jest na pierwszym miejscu, dlatego pierwszą wykonaną czynnością powinno być otwarcie okien i drzwi. Dlaczego? Jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, możemy nie pomóc poszkodowanemu, a jednocześnie stać się kolejną ofiarą niebezpiecznego gazu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto