Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja (FOTO)

MSZ
Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja
Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja MSZ, archiwum prywatne
Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja. Nowy mural kibice przygotowali specjalnie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prócz podobizny Pługa zdobi go fragment listu, który z więzienia żołnierz pisał do zony i syna...

Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja

1 marca 1951 został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy więzienia UB na Mokotowie w Warszawie, po trzyletnim śledztwie i torturach. Minęło 66 lat od wyroku, który zakończył walkę o niepodległą Polskę i życie Łukasza Cieplińskiego, podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, jednego z żołnierzy wyklętych. Teraz wizerunek żołnierza, pseudonim Pług, zdobi budynek przy ul. 1-ego Maja.

Umieszczono na nim fragment listu, jakie Pług pisał z więzienia do żony i synka.

„…Wymodlony, wymarzony i kochany Mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany…”

Listy te ukrywał w szczelinach więziennego muru. Później grypsy te, zwane "słowami, które kruszą mury", wynosił z celi współwięzień. Były przechowywane w Anglii i dopiero w 2005 r. wróciły do Polski.

Mural powstał z inicjatywy grupy Stare Zagłębie Lubin. Kibice Miedziowych znaleźli niesztampowy sposób, by mówić o trudnej przeszłości i pielęgnować pamięć o bohaterach.

- Zależało nam, żeby zdążyć na 1 marca, kiedy przypada święto Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - mówi Paweł Kijowski ze Stowarzyszenia Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. - Nowy graf, dzieło naszego kolegi, który tworzył portret kilka dni, jest częścią większego dzieła, na które składają się kilkumetrowy mural pamięci żołnierzy wyklętych koło lodowiska oraz ten poświęcony Ince - wylicza Paweł Kijowski.

Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja

Przypomnijmy, że Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka, to sanitariuszka, która zmarła zastrzelona mając zaledwie 18 lat. Działała w AK. Mural poświęcony jej pamięci zdobi ścianę bloku przy ul. Chrobrego w Lubinie. Zwieńczony jest słowami, które na krótko przed śmiercią napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba.

Kibice dotarli ze swoimi patriotycznymi grafami również do pobliskich Prochowic. - Mural ten upamiętnia małżeństwo Rymsza, Aldonę i Antoniego, którzy są tam pochowani - dodaje szef „Zagłębia Fanatyków”. Jak dodaje Paweł Kijowski kibice mają już kolejne pomysły, ale nie zdradzają planów.

Nowy mural od kibiców dla żołnierzy wyklętych. Portret Łukasza Cieplińskiego na 1-ego Maja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto