Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niechlubna wizytówka miasta. Zniszczony samochód na parkingu obok stacji PKP w Lubinie [zdjęcia]

Piotr Michalczyk
Piotr Michalczyk
Już od ponad miesiąca na parkingu znajdującym się naprzeciwko dworca PKP w Lubinie. Pomału można uznać, że staje się on niechlubną wizytówką naszego miasta. Osoby przyjeżdżające Pytanie tylko, czy ktokolwiek może coś z tym faktem zrobić? W naszym materiale spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

"Woodstock kurde", "dzięki Kostrzyn" "zaraz będzie ciemno" to tylko przykładowe napisy, które znalazły się na stojącym przed lubińskim dworcem PKP parkingu. Trzeba powiedzieć, że po takim czasie staje się on niechlubną wizytówką miasta, która zaraz po wyjściu z pociągu rzuca się w oczy podróżującym osobom. Martwiący jest fakt, że niestety prawnie na ten moment nikt nie może usunąć samochodu, ponieważ znajduje się on na terenie parkingu publicznego. Nie stanowi zagrożenia, nie blokuje drogi, po prostu jest i wygląda tak, jak wygląda.

Samochód stojący na PKP w Lubinie, czy jest wrakiem?

Według art. 50 ust.1 z roku 1997 prawa o ruchu drogowym wrak samochodu to pojazd, który został porzucony bez tablic rejestracyjnych lub w stanie wskazującym na to, że nie jest używany. Przesłanką do stwierdzenia, iż samochód nie jest używany, jest jednak wiek pojazdu, otwarte drzwi przez które osoby trzecie mogą się dostać do środka, zniszczone wnętrze oraz brak aktualnych badań technicznych. Samochód, który możemy zobaczyć na wskazanym wcześniej parkingu nie spełnia tych przesłanek.

Nieco inną definicję wraku stosują ubezpieczalnie samochodowe, które za wrak określają samochód po szkodzie całkowitej, uszkodzony lub zniszczony w takim stopniu, że koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu.

"Wizytówka miasta" zostanie z nami na dłużej?

Jeszcze nie wiadomo jak potoczą losy samochodu pozostawionego przed dworcem PKP, jednak jeżeli pozostanie on w tym miejscu na dłużej, to może wyglądać tylko coraz gorzej. Niestety w oparciu o art. 50a lub 130a ustawy z roku 1997 prawo o ruchu drogowym, tzw. strażnik gminny może wydać dyspozycję usunięcia pojazdu gdy:

  • pozostawiony pojazd jest nieoznakowany kartą parkingową, w miejscu, gdzie jest to wymagane
  • pozostawienie pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu
  • pojazd znajduje się w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela
  • pojazd pozostawiono bez tablic rejestracyjnych lub pojazd znajduje się w takim stanie, że jego wygląd wskazuje, iż nie jest używany

Na ten moment samochód pozostaje w miejscu, w którym się znajduje i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić, choć będziemy oczywiście ustalać, w jaki sposób można pozbyć się niechlubnej wizytówki, jaką z pewnością jest pozostawiony na parkingu samochód.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto