Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczą jak wychować dziecko

Ewa Chojna
Od marca 2013 roku w gminie wiejskiej Lubin rozpoczną się bezpłatne szkolenia dla rodziców i nauczycieli z zakresu umiejętności wychowawczych w ramach projektu „Akademia Mądrego Wychowania w Gminie Wiejskiej Lubin”. W takich szkoleniach uczestniczyli już rodzice z Gminy Polkowice.

Projekt skierowany jest do rodziców, zamieszkujących Gminę Wiejską Lubin, których dzieci w wieku 2,5 – 6 lat uczęszczają do placówek przedszkolnych na terenie gminy. W projekcie wezmą udział również nauczyciele, którzy pracującą z dziećmi w wieku przedszkolnym w placówkach przedszkolnych z gminy wiejskiej. Nauczyciele i rodzice będą się wspólnie szkolić.

Każdy z uczestników projektu będzie brał udział w:
- Treningu kompetencji wychowawczych (24h dydaktyczne na uczestnika)
- Indywidualnych konsultacjach z psychologiem dotyczących problemów wychowawczych (1h konsultacji na uczestnika)
- Warsztatach wypracowania standardów postępowania w określonych problemach wychowawczych (4h dydaktyczne na uczestnika).

Cały cykl szkoleń „Akademia Mądrego Wychowania” ma charakter prewencyjny - ma pomagać rodzicom i wychowawcom w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych i zapobiegać ich występowaniu w przyszłości. Opiera się on na opracowanym w Australii programie Triple P, który został opracowany przez dziecięcych psychologów klinicznych na Uniwersytecie w Quaensland w Australli w ciągu dwunastu lat intensywnych badań i współpracy z rodzicami i ich dziećmi. Efektywność programu została naukowo potwierdzona w wielu badaniach, a zadowolenie z warsztatów wyrażone przez tysiące rodziców na całym świecie. Program ten jest zupełnie nieznany w Polsce, stąd jego innowacyjność. Celem warsztatów jest przekazanie rodzicom i wychowawcom niezbędnej wiedzy na temat rozwoju dziecka, mechanizmów psychologicznych wychowania oraz wyćwiczenie umiejętności wychowawczych - „mądrego”, czyli konstruktywnego i nie agresywnego czy też urażającego dziecko reagowania w trudnych sytuacjach wychowawczych jak również radzenia sobie z częstymi zaburzeniami zachowania u dzieci takimi jak: napady agresji, wybuchy złości, problemy ze spaniem, jedzeniem, ect.

W warsztatach nie są przekazywane uniwersalne recepty wychowawcze – gdyż, jak informują organizatorzy - tak naprawdę nie ma "właściwych" metod wychowawczych, każdy rodzic sam decyduje jakie wartości, jakie umiejętności i jakie sposoby zachowania chce kształtować u swojego dziecka. Istnieją jednak pewne mechanizmy psychologiczne, jak również sprawdzone przez tysiące rodziców metody postępowania w sytuacjach problemowych, których znajomość ułatwia rodzicielstwo i czyni je przyjemnym.

Dzięki warsztatom rodzice i nauczyciele będą w stanie świadomie budować pozytywną relację z dziećmi, wspierać je w rozwoju ich umiejętności i zdolności, budować wysokie poczucie własnej wartości Dzięki tym warsztatom wychowanie stanie się prostsze i przyjemniejsze - zarówno dla rodzica, nauczyciela, opiekuna jak i dziecka. Uzupełnieniem tych warsztatów będą indywidualne konsultacje z psychologiem, podczas których będą wypracowywane rozwiązania konkretnych problemowych sytuacji wychowawczych danego rodzica i nauczyciela/opiekuna. Na sam koniec projektu zostanie wydana broszura zawierająca standardy postępowania w określonych problemach wychowawczych.

Szkolenia odbywać się będą od marca do czerwca w placówkach przedszkolnych gminy. Dokładne terminy i godziny zajęć zostaną ustalone z uczestnikami – tak by każdy, kto zgłosi się do projektu, mógł uczestniczyć w szkoleniach.

Wszystkie szkolenia i indywidualne konsultacje będzie prowadził psycholog – Barbara Jaśkiewicz, która sama posiada dwójkę dzieci i specjalizuje się w poradnictwie wychowawczym. Barbara Jaśkiewicz jest psychologiem i trenerem, prowadziła zajęcia z kompetencji wychowawczych dla nauczycieli i rodziców z Przedszkola nr 2, nr 4, nr 6 i Żłobka Miejskiego w Polkowicach. W swoim gabinecie psychologicznym w Polkowicach doradza rodzicom w kwestiach trudności wychowawczych. Pracowała z ponad 100 rodzicami, udzielając im indywidualnych konsultacji.
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.

Aby zgłosić się do projektu należy wypełnić i podpisać kartę zgłoszeniową wraz z listą trudności wychowawczych. Dokumenty te można dostarczyć do placówek przedszkolnych z gmin osobiście w zamkniętej kopercie lub pocztą na adres siedziby realizatora projektu: Competence, ul. Ociosowa 6/7, 59-101 Polkowice.
Karty zgłoszeniowe będą przyjmowane do 17.02.2013. Karty zgłoszeniowe można pobrać na stronie internetowej gminy.

Wszystkich rodziców i nauczycieli zainteresowanych uczestnictwem w projekcie zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się:
- 14.02.2013 o godz. 15.30 w Przedszkolu w Raszówce (ul. Kolejowa 2, Raszówka)
- 14.02.2013 o godz. 16.45 w Oddziale Zamiejscowym w Lubinie (ul. Orla 32, Lubin)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto